Najznámejšia ukrajinská väzenkyňa slávi dnes 34. narodeniny

Pilotka Nadežda Savčenková vo väzbe Foto: TASR/AP

Moskva 11. mája (TASR) - Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková oslavuje dnes 34. narodeniny. Pri tejto príležitosti sa dnes koná aj celosvetová akcia na podporu tejto zadržiavanej mladej ženy zvolenej počas väznenia v Rusku za poslankyňu ukrajinského parlamentu.

Ako informovala agentúra Ukrinform, Savčenkovej právnik Mark Fejgin na dnes prisľúbil "mnoho prekvapení". Okrem iného sa dnes v Kyjeve uskutoční akcia #FreeSavchenko, ktorej účastníci budú žiadať prepustiť z ruského väzenia nielen Savčenkovú, ale aj ďalších tam zadržiavaných ukrajinských väzňov.

Fejgin spresnil, že "najznámejšej politickej väzenkyni na svete" už gratulovali mnohí ľudia "vrátane hláv štátov".

Po deviatich mesiacoch väzby ju ruské úrady 24. apríla oficiálne obžalovali zo spoluúčasti na vražde a z ilegálneho vstupu na územie Ruskej federácie.

Podľa ruských vyšetrovateľov Savčenková ešte ako príslušníčka dobrovoľníckeho práporu v Donbase úmyselne naviedla paľbu ukrajinských mínometov na neozbrojených ruských novinárov, z ktorých dvaja zahynuli. Potom podľa Moskvy prešla hranice ako utečenka, pričom mala falošné doklady. Samotnému obvineniu priťažujú ešte podľa vyšetrovateľov "motívy politickej nenávisti".

Ukrajinská pilotka všetky obvinenia kategoricky popiera a tvrdí, že ju do Ruska zavliekli násilím po tom, čo ju zajali proruskí separatisti.

Savčenková je v ruskom väzení 329 dní. Vlani v decembri vyhlásila hladovku na protest proti svojmu zadržiavaniu v Rusku. Začiatkom marca jej advokáti oznámili, že sa rozhodla zmierniť ju. Koncom apríla ju v dôsledku zdravotných problémov vyvolaných hladovkou previezli z moskovskej väzby do mestskej nemocnice.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.