V Doľanoch otvoria arborétum s vyše 70 drevinami

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Doľany 13. mája (TASR) - Obec Doľany bude mať od dnešného dňa arborétum. Nachádzať sa v ňom bude viac ako 70 druhov drevín. Areál bude pre verejnosť prístupný každý deň bez nutnosti platiť vstupné.

Vďaka podpore z programu SPPoločne v ňom pribudli aj štvorjazyčné označenia jednotlivých drevín a rastlín či náučný chodník s lavičkami. "V našom arboréte chceme vzdelávať žiakov i širokú verejnosť. Preto sme chceli zviditeľniť a pomenovať jednotlivé dreviny i rastliny, aby ľudia mohli spoznať ich význam v prírode. Osvoja si tak praktické zručnosti v ochrane a zveľaďovaní životného prostredia," uviedol starosta obce Jozef Mruškovič.

Arborétum sa nachádza na pútnickom mieste s názvom Kostolík, kde sa vyskytuje veľké množstvo významných rastlinných druhov. Tunajšia vyvýšenina vznikla pred 12 miliónmi rokov, na pobreží vtedajšieho mora zo sedimentov. Dreviny a byliny patria medzi pôvodné druhy slovenskej flóry. Vďaka vzácnemu podložiu sa tu nachádzajú aj unikátne lipy rastúce na skale.

"Teší nás, že sme v rámci tretieho ročníka SPPoločne mohli podporiť aj tento vzdelávací ekologický projekt, ktorý vznikol na podporu a ochranu našich prírodných bohatstiev," dodala Ľubica Oreská zo spoločnosti SPP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.