Nemeckí rušňovodiči prerušili štrajk, súhlasili s arbitrážnym konaním

Rušňovodiči odchádzajú zo svojho vlaku počas štrajku nemeckých rušňovodičov v osobnej doprave, ktorého termín ukončenia nestanovili, na železničnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom 20. mája 2015. Foto: TASR/AP

Berlín 21. mája (TASR) - Nemeckí rušňovodiči v noci nadnes predčasne ukončili ďalší zo série štrajkov, ktorým si chceli vynútiť zlepšenie platových a pracovných podmienok. Informovala o tom agentúra DPA.

Stalo sa tak po tom, ako štátna železničná spoločnosť Deutsche Bahn dosiahla v noci nadnes dohodu s odborovou organizáciou rušňovodičov GDL, potvrdil to v Berlíne nemenovaný predstaviteľ nemeckých železníc.

Obe strany sa dohodli, že svoj dlhodobý, stále sa vyostrujúci spor budú ďalej riešiť formou arbitrážneho konania. Počas dohodnutého trvania arbitráže, od 27. mája do 17. júna, nebudú odborári organizovať žiadne ďalšie štrajky, uviedla agentúra Reuters.

Na snímke vlak s upozornením Nenastupovať počas štrajku nemeckých rušňovodičov v osobnej doprave s neurčeným termínom ukončenia na hlavnej stanici vo Frankfurte nad Mohanom 20. mája 2015. Foto: TASR/AP

Vodiči nákladných vlakov začali štrajkovať v utorok a v stredu sa k nim pridali aj ich kolegovia prepravujúci cestujúcich. Od vlaňajšieho septembra išlo už o deviaty štrajk rušňovodičov v Nemecku.

Nemeckí odborári žiadajú pre strojvodcov lepšie pracovné podmienky - predovšetkým päťpercentné zvýšenie miezd, skrátenie pracovného času a rozšírenie rokovacích práv.

Mesiace trvajúci spor spôsobil v Nemecku vážne narušenie dopravy. Milióny obyvateľov Nemecka každodenne cestuje vlakom a približne pätina nákladu je tam prepravovaná práve železničnou dopravou.

Sedemdňový štrajk rušňovodičov zo začiatku tohto mesiaca bol najdlhším v dejinách Deutsche Bahn. Podľa odhadov tento štrajk pripravil nemeckú ekonomiku o 750 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.