Kurz dolára a výber ziskov znížili ceny ropy, WTI uzavrela pod 60 USD

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 23. mája (TASR) - Ceny ropy klesli na záver tohto týždňa približne o dolár, keď ich nadol stiahol rastúci kurz americkej meny a vyberanie ziskov pred predĺženým víkendom. Čo sa však týka týždňového vývoja, cena americkej ropy zaznamenala ďalší rast. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kurz dolára vzrástol takmer na mesačné maximum v reakcii na vyhlásenie šéfky americkej centrálnej banky Janet Yellenovej, že očakáva zvýšenie úrokových sadzieb už tento rok, keďže ekonomika by po slabom 1. kvartáli mala zaznamenať zrýchlenie rastu. Investori okrem toho v očakávaní predĺženého víkendu (v pondelok 25. mája je v USA Memorial Day) vyberali zisky potom, ako v predchádzajúcich dvoch dňoch cena ropy WTI aj Brentu výrazne vzrástla.

Pod pokles cien na záver týždňa sa navyše podpísali aj informácie, že zredukovanie počtu aktívnych ropných vrtov za posledný týždeň bolo minimálne. Podľa spoločnosti Baker Hughes ropné firmy zredukovali počet aktívnych ropných vrtov iba o jeden. To je signál, že takmer 6-mesačný pokles ťažobnej aktivity v USA sa postupne končí.

Cena americkej ľahkej ropy WTI klesla na záver piatkového obchodovania o 1 USD na 59,72 USD (53,49 eura) za barel (159 litrov). Za celý týždeň sa však cena mierne zvýšila a zaznamenala tak týždňový rast už 10. týždeň po sebe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.