Košický literárny maratón priblíži odkaz Ľ. Štúra a jeho generácie

Ilustračné foto. Na snímke busty (zľava) Michal Miloslav Hodža, Jozef Miloslav Hurban a Ľudovít Štúr v Múzeu slovenských národných rád 10. apríla 2015. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Košice 23. mája (TASR) - O niekoľko dní zorganizuje Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach 12. ročník Literárneho maratónu s podtitulom 12-hodinové nonstop čítanie. Tematicky bude zameraný na historický a literárny odkaz Ľudovíta Štúra a štúrovskej generácie.

Program tohtoročného Literárneho maratónu odštartuje 26. mája o 14.00 h historickým sprievodom v dobových kostýmoch, ktorý sa zastaví na vybraných miestach v centre Košíc. Pôjde o nádvorie Barkóczyho paláca, Arcibiskupský úrad, Urbanovu vežu, Evanjelický kostol na Mlynskej ulici a budovu Starej radnice. "Postupne sa stanú miestami, kde v dramatizovanej podobe odznejú Štúrove prejavy, dôjde aj k zinscenovanému stretnutiu Ľudovíta Štúra s Jonášom Záborským," priblížila Alena Závocká z organizačného tímu podujatia. Pripravovaný program by mali spestriť zároveň tanečné vystúpenia za účasti študentov košického Konzervatória a detí z ľudového súboru Železiarik.

Samotné 12-hodinové nonstop čítanie bude na programe druhého dňa podujatia. Začne sa o 8.00 h v centrálnej požičovni VKJB na Hviezdoslavovej ulici číslo 5 a potrvá do 20.00 h. "Zúčastniť sa na ňom môže každý, kto sa prihlási na stránke www.vkjb.sk prostredníctvom prihlasovacieho formulára. Záujemcovia sa môžu zaevidovať aj telefonicky na linke 055 6225290 alebo v centrálnej požičovni," vysvetlila Závocká.

Ústredná téma - život a dielo Ľudovíta Štúra – je pripomenutím 200. výročia jeho narodenia. Medzi odporučenými knihami, z ktorých si účastníci môžu vybrať tematické príspevky pre svoje 15-minútové čítanie, dominujú diela Ľ. Štúra a jeho súčasníkov, spisovateľov štúrovskej generácie. Aj tentoraz bude nonstop čítanie dostupné ako online vysielanie, ktoré bude možné sledovať na webovej stránke knižnice. VKJB čítajúcich odmení spomienkovými darčekmi.

Pripravované podujatie prinesie sprievodný program aj mimo centra Košíc, a to na sídlisko Terasa. V stredu 27. mája sa so začiatkom o 18.00 h uskutoční vo Výmenníku na Brigádnickej ulici literárno-hudobné pásmo Orol Kráľ venované významnému štúrovskému básnikovi Jankovi Kráľovi. V programe vystúpia Peter Vilhan (umelecký prednes) a Mária Šabáková (akordeón a spev).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.