Pri presklenom úli sa deti naučia, ako žijú včely

Vo Vodárenskej komunitnej záhrade otvorili čiastočne presklený úľ pre včely. Ten má slúžiť pre vzdelávanie detí. Bratislava, 15. júna 2015. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 20. júna (TASR) - Tento týždeň otvorili v Bratislave prvý presklený úľ. Fanúšikovia medonosného hmyzu ho nájdu vo Vodárenskej záhrade BVS. Úle tam osadili už vlani v rámci projektu Nevyšliapanou cestou neziskovej organizácie Živica, ktorý mestské "včelie domovy" priniesol aj do Zvolena. Po skončení projektu pokračujú mestské včely vo vzdelávaní žiakov materských a základných škôl prostredníctvom preskleného úľa, ktorý je súčasťou celého výučbového programu o včelách. Ako uviedol pre TASR riaditeľ Živice Juraj Hipš, ten ešte od septembra doplní stolová hra o usilovných opeľovačoch.

Špeciálne upravený úľ umožňuje deťom pozorovať včelí život z bezprostrednej blízkosti z rôznych strán a zároveň minimalizuje nebezpečenstvo uštipnutia. "Žiaci sa hravou a interaktívnou formou dozvedia nielen zaujímavosti o včelách, ako sa o ne starať, prečo sú dôležité, ale aj to, čo včely ohrozuje a ako im môžeme pomôcť," vysvetľuje Petra Ježeková, včelárka zo Živice, ktorá má program na starosti. "Deti môžu ochutnávať med, rozprávajú sa o ňom. Snažíme sa im vyvracať mýty o tom, že mestský med nie je zdravý," dopĺňa Hipš k výučbovému programu, do ktorého patria aj rôzne pohybové hry.

Vyučovacia hodina trvá 45 minút. Počas nej lektorka deťom vysvetlí, ako včely žijú, aké sú ich úlohy v úli, ako sa rozdeľujú, či akú dôležitú pozíciu má včelia kráľovná. "Neskôr sa zahrajú na malých včelárov, nasadia si včelárske klobúky a idú k presklenému úľu, aby si pozreli, ako naozaj vyzerá medový plast, môžu si vyskúšať, ako sa včely odháňajú dymákom," približuje Zuzana Dovalová zo Živice. Ako ďalej zdôraznila, deti sa v rámci tohto programu naučia zároveň rešpektu k medonosným tvorom a ako sa majú správať, aby včely zbytočne nedráždili. Pred hrou na včelárov dostanú balíček bezpečnostných pravidiel: "Aby sa veľmi pri úli nemetali, veľmi sa nezaháňali a hlavne nechodili pred letáč, kadiaľ včely dolietavajú."

Namáhavú prácu medonosného hmyzu - "zber nektáru" si malí včelári vyskúšajú aj sami v podobe jednoduchej aktivity - prenášajú vodu z misky do misky. Na záver sa dozvedia, čo môžu pre včielky urobiť. "Stavať hmyzie hotely pre samotárske včely a čmeliaky, vysádzať medonosné rastliny a kvety," dodáva Dovalová na margo bezplatného výučbového programu, ktorý je vhodný pre deti od 4 do 10 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.