Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov je v druhom čítaní

Minister obrany Martin Glváč. Foto: TASR

Bratislava 26. júna (TASR) - Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov je v druhom čítaní. Poslanci ho tam posunuli dnes. Právna norma má zaviesť nové druhy štátnej služby. A to stálu štátnu službu a krátkodobú štátnu službu. Zmeny by sa mali prejaviť aj v platoch vojakov.

Do stálej štátnej služby by mohli byť profesionálni vojaci vymenovaní z dočasnej po 17 rokoch jej trvania. V stálej štátnej službe majú byť profesionálni vojaci až do dosiahnutia vekovej hranice 55 rokov. "V novom zákone je preto napríklad rozšírená tabuľka hodnostných platov o ďalšie dva stupne. To znamená, že vojakom budú stúpať platy v porovnaní s dnešným stavom dlhší čas, čím ich chce rezort obrany motivovať, aby zotrvali v službe dlhšie," vysvetlila hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.

Ďalšou zmenou je, že vojaci, ktorí splnia nárok na výsluhový dôchodok, budú môcť na vlastnú žiadosť odísť a služobný úrad bude povinný ich žiadosti vyhovieť. Zákon tiež počíta s možnosťou úpravy príplatkov niektorým príslušníkom ozbrojených síl ako napríklad letovodom, pilotom a tiež príslušníkom Vojenského spravodajstva.

"Balík peňazí vyčlenený na mzdové náklady sa pritom nezmení. Príplatky nebudú rásť na úkor iných vojakov, ani nebudú znamenať škrty na iných miestach. Navrhovaná zmena súvisí so zmenou bezpečnostnej situácie a rizík. Zároveň bude motiváciou pre nedostatkové vysokokvalifikované špecializácie," zdôraznila Balleková.

Ministerstvo si od zákona sľubuje zatraktívnenie vojenskej služby a nastavenie podmienok tak, aby bolo povolanie vojaka celoživotné. Zákon prišiel do parlamentu po roku. Vlani ho minister obrany Martin Glváč stiahol z rokovania pre výmenu náčelníkov Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Petra Vojteka v máji 2014 vystriedal Milan Maxim. Minister chcel, aby sa k návrhu mohol vyjadriť nový náčelník. Náčelníkove návrhy by mali prísť v druhom čítaní cez poslanecké pozmeňujúce návrhy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.