Grécky parlament sa zíde na mimoriadnej schôdzi o návrhu referenda

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Atény 27. júna (TASR) - Grécky parlament sa dnes napoludnie zíde na mimoriadnej schôdzi venovanej plánom vlády usporiadať referendum o prijatí návrhov medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny.

Zasadanie zákonodarného zboru je reakciou na oznámenie premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý v noci nadnes vyhlásil, že jeho vládny kabinet navrhuje, aby sa plebiscit konal 5. júla. Tsiprasova vláda má pritom v parlamente dostatok poslancov na to, aby hlasovanie presadili, domnieva sa agentúra DPA.

"Otázkou bude prijatie alebo odmietnutie návrhu (veriteľov)" na novú dohodu, povedal dnes ráno Tsipras v televíznom prejave.

Ministerský predseda zároveň oznámil, že Grécko vzhľadom na referendum požiada o niekoľkodňové predĺženie záchranného programu, ktorý má vypršať 30. júna. Jeho vláda v piatok odmietla veriteľmi navrhovanú dohodu ako nepostačujúcu.

"Tieto návrhy, ktoré jasne porušujú európske pravidlá, ako aj základné práva na prácu, rovnosť a dôstojnosť, ukazujú, že cieľom niektorých našich partnerov a inštitúcií nie je životaschopná dohoda všetkých strán, ale poníženie celého národa," uviedol ďalej Tsipras v príhovore vysielanom štátnou televíziou.

Štátny minister Nikos Pappas vyjadril presvedčenie, že Gréci v referende dohodu navrhovanú veriteľmi odmietnu. Rovnaký postoj má aj pravicová strana ANEL, vládnuca strana Syriza či minister energetiky Panajotis Lafazanis.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.