Avion podporí unikátnu výstavu sociálne znevýhodnených ľudí

Foto: Diakonie

Bratislava 5. februára (OTS) - Celkovo tucet veľkoformátových fotografií si môžu návštevníci bratislavského Avionu od začiatku februára 2016 pozrieť v rámci unikátnej výstavy Tu šaty pomáhajú a zároveň podporiť svojím vyradeným oblečením ľudí v núdzi. Umelecké fotografie z dielne Tomáša Bicana zachytávajú tváre a osudy sociálne znevýhodnených ľudí. Cieľom výstavy je upozorniť na efektívnu a jednoduchú formu pomoci ľuďom v núdzi prostredníctvom recyklácie obnosených odevov, ktorá nie je na Slovensku zatiaľ veľmi rozšírená. Charitatívny projekt Avionu vznikol v spolupráci s organizáciou Diakonie Broumov. Jej súčasní i bývalí klienti sú na fotografiách zachytení v šatách darovaných v rámci zbierky do zberných nádob na Slovensku a v Českej republike.

„Sme nesmierne radi, že môžeme pomôcť dobrej veci aj prostredníctvom výstavy Tu šaty pomáhajú zvýšiť povedomie ľudí o možnosti pomôcť recykláciou odevov. Chceme poskytnúť priestor pre tých, ktorí chcú pomáhať po celý rok. Verím, že spoločnými silami sa nám podarí podporiť tých, ktorí o to stoja a pomoc potrebujú,“ uviedla Andrea Aujeská, riaditeľka nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave.

Nepotrebné oblečenie môžu návštevníci bratislavského Avionu darovať aj počas roka do označeného zeleného zberného kontajnera umiestneného pri vchode 1 do nákupného centra smerom k diaľnici.

Iniciatíva prebieha od februára vo všetkých Avion Shopping Parkoch na Slovensku a v Česku – okrem Bratislavy aj v Prahe, Brne a Ostrave. Portréty na výstave približujú ľudí bez zázemia a vlastného domova v inom svetle. Cieľom bolo vytvoriť fotografie, ktoré budú pozitívne a predstavia životné príbehy hlavných aktérov zo svetlejšej stránky. Výstava ukazuje obrovskú vôľu hlavných aktérov bojovať s nepriazňou osudu.

„Nechceli sme fotiť sociálny dokument, ale portréty ľudí, ktorí jednoducho iba nemali v živote toľko šťastia. Prekvapilo ma, ako pozitívni a vrúcni boli hrdinovia našej výstavy," prezrádza fotograf Tomáš Bican. „Stretnutie mi v mnohom otvorilo oči. Netušil som, ako málo stačí k tomu, aby sa človek ocitol v krajnej životnej situácii. A zároveň ako veľmi môže zmeniť život k lepšiemu podaná ruka, pomoc v správnej chvíli a na správnom mieste," dodal T. Bican.

Výstava nenásilnou a zaujímavou formou pripomína možnosť jednoduchej pomoci ľudom v núdzi prostredníctvom zbierky obnoseného šatstva, ktorú na Slovensku organizuje charitatívna organizácia Diakonie Broumov: „Na zbierke odevov spolupracujeme na Slovensku zhruba so 750 obcami a mestami. Obnosené šaty odovzdané do zberných kontajnerov výrazným spôsobom pomáhajú skvalitňovať život sociálne slabším. No stále sa stretávame s tým, že ľudia o možnosti darovať staré oblečenie nevedia alebo využívajú kontajnery komerčných spoločností, ktoré darované odevy využívajú iba na ďalší predaj. Výstavou fotografií chceme upozorniť na veľmi jednoduchú formu pomoci bez vyžadovania finančnej investície," uviedla Lenka Wienerová, riaditeľka logistiky a PR z Diakonie Broumov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.