Japonské akcie prudko vzrástli, Nikkei uzatvoril rastom o vyše 7 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Tokio 15. februára (TASR) - Hlavný index japonskej burzy Nikkei 225 zaznamenal dnes výrazné zotavenie a obchodovanie uzatvoril nárastom o vyše 7 %, napriek nepriaznivým informáciám o vývoji japonskej ekonomiky za posledný kvartál minulého roka. Prispelo k tomu najmä oslabenie kurzu jenu, čo posilňuje export. Informovali o tom agentúra DPA a na svojej internetovej stránke denník Japan Today.

Index Nikkei vzrástol na záver dnešného obchodovania o 1069,97 bodu (7,16 %) na 16.022,58 bodu. Za celý minulý týždeň pritom klesol o viac než 11 %.

Ešte výraznejšie posilnil širší index Topix, ktorý vzrástol o 95,95 bodu (8,02 %) na 1292,23 bodu. Za minulý týždeň stratil až 12,6 %.

Posilnili najmä akcie exportných spoločností, ktoré potiahlo oslabenie jenu oproti hlavným menám. Slabší kurz japonskej meny zvyšuje konkurencieschopnosť japonských produktov v zahraničí.

Dobré správy z akciových trhov pritom nasledovali po informáciách o poklese japonskej ekonomiky za 4. kvartál minulého roka, ktorý bol výraznejší, než sa očakávalo. Ekonomika klesla v posledných troch mesiacoch minulého roka v celoročnom prepočte o 1,4 % po 1,3-% raste v predchádzajúcom kvartáli. Ekonómovia s poklesom počítali, ale očakávali, že dosiahne len okolo 0,8 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.