Čína varuje pred premenovaním námestia v USA po čínskom disidentovi

Liou Siao-po Foto: TASR/AP

Peking 16. februára (TASR) - Čínske ministerstvo zahraničných vecí varovalo dnes Spojené štáty pred vážnymi dôsledkami, ktoré bude mať premenovanie námestia pred čínskym veľvyslanectvom vo Washingtone po čínskom disidentovi a nositeľovi Nobelovej ceny za mier Liou Siao-poovi.

Ako informovala agentúra Reuters, americký Senát uplynulý piatok jednohlasne podporil návrh pomenovať námestie pred čínskou ambasádou po disidentovi, ktorý si od roku 2009 odpykáva trest 11 rokov väzenia za rozvracanie štátu organizovaním petície s výzvou na ukončenie vlády jednej strany v Číne.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí žiada americký Senát, aby prestal podporovať návrh na premenovanie. Čína súčasne vyjadrila nádej, že výkonné orgány USA skoncujú "s touto politickou fraškou." Varovala súčasne, že ak sa návrh stane zákonom, bude to mať vážne dôsledky. Ministerstvo tiež upozornilo, že najnovší krok USA protirečí základným normám medzinárodných vzťahov.

Návrh predložil do Senátu Ted Cruz, jeden uchádzačov o nomináciu Republikánskej strany do volieb prezidenta USA.

Hovorca Bieleho domu uviedol, že poradcovia prezidenta USA odporučia Barackovi Obamovi, aby zákon vetoval. Uviedli, že nejde o účinný spôsob, ako dosiahnuť Liouovo prepustenie na slobodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.