Čína bráni vycestovať autorovi knihy o veľkom hladomore

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Peking 16. februára (TASR) - Autor knihy o veľkom hladomore v Číne si nemôže prísť prevziať cenu, ktorú mu udelila Harvardova univerzita, informovala dnes agentúra AP.

O hladomore, ktorý Čínu postihol v rokoch 1958-61, napísal Jang Ťi-šeng, 66-ročný bývalý novinár čínskej agentúry Sinchua, 1200-stranovú knihu. V diele sú zdokumentované aj desaťročia trvajúce snahy čínskeho vedenia zamlčať fakty svedčiace o tom, že hladomor, ktorý stál život najmenej 36 miliónov ľudí, vyvolal človek a jeho činnosť.

Jangova kniha vyšla v roku 2008. Vlani v decembri Niemanova nadácia Harvardovej univerzity jej autorovi udelila cenu Louisa M. Lyonsa za svedomie a integritu v žurnalistike.

Ako však uviedla AP, Janga kontaktoval jeho bývalý zamestnávateľ - štátna tlačová agentúra Sinchua, ktorá mu zakázala odcestovať do zahraničia alebo hovoriť so zahraničnými novinármi. Jang nešpecifikoval, ako by mu Sinchua mohla zabrániť vo vycestovaní.

Vlani v novembri si Jang preberal inú cenu vo Švédsku, kde sa posťažoval, že tí, ktorí hľadajú pravdu, sú "utláčaní, atakovaní a ohováraní".

Hladomor v Číne vo veľkej miere zavinili radikálne ekonomické a sociálne zmeny, známe aj Veľký skok. Účelom tejto politiky bolo čo najrýchlejšie dohnať hospodársku a ekonomickú úroveň západného sveta. Na dosiahnutie prudkého hospodárskeho rozvoja bola úplne zmenená štruktúra práce na poľnohospodárskej pôde.

Roľníci, ktorí dovtedy pracovali na vlastných pozemkoch, sa totiž museli združiť do komunít. Tie mali byť postupne sebestačné, a to aj bez pomoci odborníkov, čo malo často veľmi negatívne dôsledky.

Roľníci museli štátu odovzdávať stanovený kontingent, takže komunitám zostávalo málo pre vlastnú spotrebu a museli si znižovať prídely potravín. V mnohých prípadoch nárok na stravu mali len pracujúci a chorí, a starí trpeli hladom. Podľa mnohých zdrojov dochádzalo v komunitách aj ku kanibalizmu. Tento experiment sa v čínskej ekonomike a poľnohospodárstve skončil až v roku 1962.

Hladomor v Číne mal za následok aj veľmi prudký pokles pôrodnosti. Od roku 1950 ide o jediné obdobie, keď čínska populácia nestúpala, ale - naopak - mierne poklesla. Práve vďaka tomuto neprirodzenému vývoju svet hladomor v Číne odhalil, inak by sa ho zrejme podarilo utajiť. Čína doteraz obmedzuje vydávanie kníh na túto tému.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.