Prejavy atopického ekzému môže zhoršiť jedlo i chladnejšie počasie

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 17. februára (TASR) - Človek s atopickým ekzémom by sa mal podľa lekárov vyvarovať orieškom, dráždivým koreniam, štipľavým jedlám či rôznym druhom čokolád. Jeho stav môžu ešte zhoršiť. U každého to však môže byť individuálne.

Pacientom s týmto ochorením neprospievajú ani priemyselne pripravené potraviny, pretože obsahujú vyšší počet konzervačných látok. "Samozrejme, vyhnúť sa im úplne je nemožné, treba to však obmedziť," povedal dermatovenerológ Tomáš Dianiška. Odporúča variť z čerstvých potravín.

Prejavy ochorenia môžu zhoršiť i športové aktivity (bazén, fitnes) či niektoré bežné domáce činnosti. Preto by človek pri práci s čistiacimi prostriedkami nemal zabúdať na rukavice. Stav pokožky ovplyvňuje aj počasie. Sychravé a chladnejšie počasie môže prejavy ekzému zhoršovať.

Atopická dermatitída je chronické neinfekčné zápalové ochorenie a telo ním reaguje na rôzne látky z vonkajšieho prostredia. Ľudia majú pokožku miestami abnormálne suchú, čo vedie k silnému pocitu svrbenia a následne ku škriabaniu. Jeho liečba patrí do rúk odborníkov.

Dianiška radí používať ku každodennej bežnej starostlivosti o pokožku premasťovacie prípravky. V zime treba na pokožku používať vyživujúce krémy. Zásadný význam majú podľa neho bariérové krémy, ktoré obsahujú látky podobné stavbe kože - napríklad dexpanthenol, glycerín a urea.

"Počas týždňa možno kombinovať rýchle sprchovanie špeciálnymi umývacími prostriedkami s vaňovým olejovým kúpeľom," povedal lekár. Umývacie postupy by sa nemali počas dňa striedať. Pacienti by mali používať jemné mydlá a sprchové gély. Mnohí používajú špeciálnu kozmetiku z lekární. Pacienti by mali používať jemnú čistiacu kozmetiku aj na tvár, ideálne určenú pre citlivú pleť.

Lekár radí vyvarovať sa noseniu drsného šatstva. Oblečenie by malo dýchať a nemalo by byť príliš tesné. "Človek s atopickým ekzémom by mal dať prednosť bavlnenej bielizni, zo šatníka treba vyradiť vlnu a všetky materiály s hrubými vláknami," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.