Odborári žiadajú od novej vlády sociálny dialóg, chcú aj vyššie mzdy

Na archívnej snímke prezident KOZ Jozef Kollár. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 18. februára (TASR) – Zvyšovanie miezd zamestnancov na Slovensku je hlavnou prioritou Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR na nasledujúce obdobie. V roku 2017 by chceli odborári dosiahnuť pre pracovníkov štátnej a verejnej správy vyšší ako tohtoročný 4-% nárast platov. Od novej vlády, ktorá vzíde z marcových volieb, očakáva KOZ pokračovanie kultivovaného sociálneho dialógu.

Konfederácia pred voľbami analyzovala volebné programy politických strán. "Pre nás je veľmi podstatné to, aby boli zachované zákony, ktoré sa bytostne dotýkajú života pracujúcich, ako je Zákonník práce, zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Takisto zákon o kolektívnom vyjednávaní, ktoré v súčasnosti dosahuje istú úroveň, ktorú by sme ešte chceli vylepšiť. Nevyhýbame sa ani téme zdaňovania sociálneho fondu, kde sme tento rok dosiahli čiastočné úspechy, ale chceme v tom pokračovať," priblížil prezident KOZ Jozef Kollár na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Najväčší programový prienik našli odborári so stranou Smer-SD, ktorá podľa nich ako jediná hovorí aj o pokračovaní kvalitného sociálneho dialógu. Svoje ciele by chcela KOZ presadiť v programovom vyhlásení novej vlády, na príprave ktorého sa chce aktívne podieľať. Presné znenie požiadaviek na novovzniknutý kabinet plánuje zverejniť v priebehu mesiaca.

Zástupcovia zamestnancov upozornili na to, že štrajk učiteľov sa uskutočnil až po tom, čo oni s vládou dohodli zvyšovanie miezd na rok 2016 a vyjednávanie označili za dlhodobý proces. "My sme už v súčasnosti pripravili nový návrh kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na rok 2017 v prospech všetkých zamestnancov vo verejnej a štátnej správe. Nejde iba o zdravotníctvo a školstvo, ale aj o ostatných zamestnancov. Aj keď majú vysokoškolské vzdelanie, pracujú za veľmi nízke mzdy," zdôraznil Kollár.

Tento aj budúci rok sa chce preto KOZ sústrediť na ďalšie zvýšenie miezd. Od januára stúpli platy viac ako 350.000 zamestnancov v štátnej a verejnej správe o 4 %. "Určite budeme žiadať vyššie percento, ako bolo dosiahnuté v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok 2016. Nejde tu iba o platy, ale aj o iné benefity, či už je to predĺžená dovolenka, skrátený pracovný čas, odstupné, odchodné, sociálny fond," opísal Kollár. Minimálnu mzdu by chceli odborári dostať na úroveň 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Zákonník práce v súčasnej podobe považuje KOZ za vyvážený. Privítala by však novelizáciu zákona o kolektívnom vyjednávaní z pohľadu rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. "Prax nám ukázala, že sa vždy nájdu zamestnávatelia, ktorí dokážu obchádzať tento zákon. Ide nám o to, aby bola stanovená reprezentatívnosť tých, ktorí môžu uzatvárať kolektívne zmluvy," doplnil Kollár.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.