Africké krajiny sa predbiehajú v daňových stimuloch, tvrdí odborník

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 19. februára (TASR) – Vo Východnej Afrike je pri lákaní investorov veľká konkurencia. Keňa, Uganda, Tanzánia, Rwanda - každá z týchto krajín chce byť pre nich jednotkou, a preto sa v poskytovaní lepších daňových stimulov predbieha. To však znevýhodňuje domáce firmy. V kenskom Nairobi to v rozhovore pre TASR povedal Alvin Mosioma, výkonný riaditeľ panafrickej iniciatívy Tax Justice Network – Africa.

"Vlády často s cieľom prilákať zahraničný kapitál ponúkajú daňové stimuly, ako sú napríklad daňové prázdniny. A tak máte bohaté zahraničné firmy, ktoré päť či desať rokov neplatia v Afrike daň z príjmu," uviedol Mosioma. Táto konkurencia však podľa jeho slov prináša v istom zmysle devalvovanie, keďže každá krajina sa snaží nastaviť pravidlá, aby investori platili čo najmenej. A systému nedokážu tiež účinne konkurovať domáce spoločnosti.

Mosioma poukazuje na to, že veľa kenských firiem využíva dohody o dvojitom zdanení. Tie znamenajú, že pokiaľ firma podniká v dvoch krajinách, dane platí len v jednej z nich. "Keňa má takúto zmluvu napríklad s ostrovom Maurícius. Ak sa firma na tomto ostrove registruje s tým, že sa v tej krajine zdaní, v Keni už žiadne dane platiť nemusí," vysvetľuje. Tie však napokon podľa Mosiomu v podstate nezaplatí ani na Mauríciuse, pretože tam získa obrovské daňové úľavy. "Tento systém využíva veľa kenských spoločností, ktoré sa na Maurícius odchádzajú registrovať práve za týmto účelom," zdôraznil.

Zahraničné firmy si však dokážu svoj zisk pred zdanením tiež ešte umelo znížiť, a to vďaka finančným transakciám, ktoré môžu vykonávať v rámci vlastnej korporácie, podotýka Mosioma. Poukazuje napríklad na kenskú pobočku nadnárodnej spoločnosti Google. "Svoje služby tu realizuje prostredníctvom svojej írskej pobočky. Keďže ich k nám dováža vo forme duševného vlastníctva, musí Keňa platiť Google poplatok za používanie značky írskej pobočke. Prostredníctvom tohto poplatku si spoločnosti dokážu významne znížiť zisk, ktorý deklarujú," priblížil Mosioma s tým, že v rámci korporácie pritom platia aj rôzne konzultačné služby. Týmto všetkým sa ich zisk podľa Mosiomu dostáva na úroveň blízko nuly a z neho hradia v Keni len zanedbateľnú daň.

Mosioma podotýka, že africké krajiny tak strácajú na daniach ročne 50 miliárd dolárov, čo je dvojnásobok toho, čo dostávajú vo forme rozvojovej pomoci. "Afrika teda stráca prostredníctvom daňových únikov viac, ako dostáva," uzavrel.

Rozhovor s Alvinom Mosiomom prinesie TASR v nedeľu 21. februára v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.