V Bratislave možno cez víkend absolvovať bezplatné prehliadky mestom

Jeden zo symbolov Bratislavy, vojnový pamätník Slavín Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. februára (TASR) – Spoznať hudobné dejiny hlavného mesta, dozvedieť sa viac o jeho modernej architektúre či pamätníku Slavín – aj také prehliadky pripravila na tento víkend (20. a 21.2.) Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR). Bezplatne sa za spoznaním zaujímavostí či histórie mesta záujemcovia vydajú pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov.

Podujatie sa tento rok koná už po 13. krát a prebiehať bude vo viacerých slovenských mestách. V Bratislave sú pripravené prehliadky nielen v slovenčine, ale aj v angličtine a nemčine. Niektoré pozývajú na prechádzku Starým Mestom či na Slavín, na iných prehliadkach záujemcom povedia viac o evanjelických kostoloch či hudobných dejinách mesta.

V Banskej Bystrici sa ľudia od sprievodcov dozvedia príbehy o zberateľoch pokladov

Po stopách bystrických pokladov a spoznania životných príbehov ich zberateľov pozývajú dnes banskobystrickí sprievodcovia počas svojho sviatku, Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu. Je zároveň dňom vzniku Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov, ktorý pripadá na 21. februára.

Na oslavu sviatku všetkých sprievodcov dnes Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici pozýva do Matejovho domu a Tihányiovského kaštieľa na sídlisku Radvaň od 13.00 h. SSM tvrdí, že "raz vidieť je viac, ako stokrát o tom počuť".

"Spolu s lektormi sa vydáme po stopách bystrických pokladov, ktoré obdivovali ľudia už na výstavách v New Yorku v roku 1939, v Paríži v roku 1900 či v Budapešti v roku 1896. Návštevníci vzhliadnu na vlastné oči predmety, ktoré precestovali svet, dobové záznamy a dokumenty, dozvedia sa mnohé zaujímavosti zo života ich zberateľov a zároveň zakladateľov mestského múzea, ktoré bolo predchodcom SSM," uviedla námestníčka riaditeľa SSM pre prezentačný úsek Marcela Kevešová.

V Tihányiovskom kaštieli zasa kurátor výstavy Csaba Tóth predstaví osobnosť zakladateľa múzea Samuela Bothára na komentovaných prehliadkach podujatia pod názvom Príbeh zberateľa.

"Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu patrí k množstvu ďalších akcií, ktoré pre návštevníkov každoročne pripravuje kolektív zamestnancov SSM v jeho expozíciách. Rozmanité výstavy, koncerty, besedy, významné jubileá z histórie múzea a mesta, podujatia pre detského či dospelého návštevníka tvoria pestrú ponuku našej inštitúcie, ktorej slogan "Dobrý deň, múzeum na každý deň" pozýva všetkých okoloidúcich do múzea počas celého roka," zdôraznil riaditeľ SSM Roman Hradecký.

Podujatie prvýkrát zorganizovali v roku 2004. Počas uplynulých 12 ročníkov sa podľa SSSCR do akcie zapojilo už celkovo 17 miest. "Počas 631 bezplatných prehliadok sme s históriou i súčasnosťou našich miest oboznámili 19.608 záujemcov," tvrdia slovenskí sprievodcovia.

Viac informácií o bezplatných prehliadkach mestami môžu záujemcovia získať na www.ssscr.sk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.