ROZHOVORY TASR S LÍDRAMI: Predstavujeme R. Sulíka, predsedu strany SaS

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, archívne foto Foto: TASR

Bratislava 22. februára (TASR) - Strana SaS je otvorená rozhovorom so všetkými stranami, ktoré sa dostanú do parlamentu a budú mať vôľu rokovať o prípadnej koalícii. Zo spolupráce vylučuje iba Smer-SD. SaS chce byť súčasťou pravicovej vlády. Šéf liberálov Richard Sulík je presvedčený, že bude fungovať, hoci nemusí byť stabilná ako vládny Smer-SD. "Pokiaľ sa bude dodržiavať nájdená dohoda, teda programové vyhlásenie vlády, tak to určite fungovať bude," povedal vo volebnom rozhovore pre TASR Sulík. Pripomenul, že SaS presadzuje 15-percentnú rovnú daň, viac slobody v školách či transformáciu štátnych nemocníc na neštátne.

Kam sa Slovensko posunulo za posledné štyri roky?

Do korupcie a výrazne. Veľmi ma mrzí, že korupcia je dnes už všadeprítomná a rozožiera našu spoločnosť. Žiaľ, veľa občanov si to neuvedomuje. A bude sa to ťažko naprávať.

O čom budú, podľa vás, parlamentné voľby?

Utečenecká kríza toho veľa prekrýva. Ak by tu nebola, zápas by sa zvádzal v rovine, či chceme mať naďalej spoločnosť, v ktorej prevláda rozkrádanie, alebo chceme mať spoločnosť, ktorá čestným spôsobom zvýši životnú úroveň všetkým a nie iba vyvoleným. A tak sme aj koncipovali program.

Aké sú základné priority programu SaS? Na čom bude strana trvať, ak by rokovala o vstupe do vlády a bez čoho by do vlády nevstúpila?

Naša najdôležitejšia časť programu je Agenda 2020. Je to zlepšenie podnikateľského prostredia. Tvrdíme, že ak sa to zlepší, bude sa dať lepšie zamestnávať ľudí, vznikne dopyt po pracovnej sile, vznikne viac pracovných miest, stúpnu mzdy a životná úroveň ľudí. Agenda 2020 je naša vlajková loď.

Z čoho pozostáva?

Z častí dane, odvodov, práva, štátnej byrokracie, samotného podnikateľského prostredia a boja proti korupcii. Napríklad v daniach je to 15-percentná rovná daň, v odvodoch Odvodový bonus.

Rovnú daň sme zrušili, objavili sa aj názory, že je to už prežitok...

S týmto nesúhlasím. Som presvedčený, že keď ju zavedieme, opätovne to oživí ekonomiku.

Viaceré strany majú v programoch riešenie nezamestnanosti, situácie v školstve, zdravotníctve, boj s korupciou. Čo sú podľa SaS najväčšie problémy Slovenska.

Rozhodne sú to najväčšie problémy Slovenska vrátane situácie v súdnictve. Agenda 2020 rieši aj nezamestnanosť a rieši ju trvalo. Ak zlepšíme podnikateľské prostredie, bude sa dať ľahšie zamestnávať ľudí.

Pokiaľ ide o školstvo, učitelia štrajkujú, lebo chcú vyššie platy, lepšie financovanie školstva, lepšie podmienky na výučbu. Ak by ste boli teraz vo vláde, ako by ste postupovali?

Platy učiteľov sú stanovené štátom a ten by mal konať. Štrajk učiteľov podporujeme. Určite by som hľadal s učiteľmi dohodu, radšej by som dal peniaze im ako na nejaké nezmyselné sociálne almužny. Všeobecne učitelia majú v našej spoločnosti príliš nízky sociálny status. Peniaze zo zbytočných sociálnych balíčkov by bolo lepšie použiť pre učiteľov. Určite treba však aj reformovať školstvo.

Ako má vyzerať táto reforma?

Sme za to, aby všetky školy boli financované rovnako, či štátna, cirkevná alebo súkromná. Všetky by mali byť financované len cez normatív a tento normatív má obsahovať aj určitú zložku úspešnosti. Školy s lepšími výsledkami, s úspešnejšími absolventmi nech dostanú viac peňazí. Ďalej, školy musia manažovať manažéri a nie učitelia. Súčasná podmienka, že riaditeľ školy musí mať pedagogické vzdelanie, je zbytočná. Školám by sme tiež dali oveľa väčšie právomoci aj v oblasti odmeňovania. Nech ukážu výsledky.

Problém je aj zdravotníctvo, zdravotné sestry tiež protestujú a bojujú za lepšie ohodnotenie. Aké je riešenie SaS?

V zdravotníctve sú trochu iné problémy ako v školstve. Najväčší problém je bohapusté rozkrádanie, ktoré prišlo najmä počas tejto vlády. S tým súvisí aj zadlžovanie nemocníc. Dôležité je zastaviť rozkrádanie. Treba tam čestnejších ľudí.

V pláne máte aj transformáciu nemocníc...

Máme štátne a neštátne nemocnice. Neštátne fungujú lepšie a v štátnych je chaos. Určite sme za to, aby štát nevlastnil nemocnice. Aj protestujúce sestry nie sú z neštátnych, ale zo štátnych nemocníc. Chceme, aby nemocnice boli neštátne. Neznamená to, že musia byť súkromné, ale sú aj iné formy vlastníctva ako len štátne a súkromné. A pokiaľ ide o protestujúce sestry, hľadal by som dohodu. A súbežne s tým by som išiel odštátniť nemocnice.

Súčasťou predvolebnej kampane sa stali aj utečenci. Sú utečenci skutočne na Slovensku problém?

Migranti sú hrozbou, ale našťastie len hrozbou, fyzicky tu nie sú. Treba sa na to pripraviť, treba robiť hlavne politické kroky, aby sem vo veľkých množstvách nechodili. Ale zamestnávať ďalších policajtov, ktorí budú stáť ďalšie peniaze, za ktoré by mohli mať napríklad učitelia vyššie platy, to je čistá hlúposť a lacná predvolebná aktivita. Veď čo tu budú tí policajti robiť? Budú buzerovať slušných ľudí, vodičov.

Aký volebný výsledok očakávate?

Šesť a viac percent. To je náš cieľ, o toto zabojujeme. Samozrejme, naši voliči musia prísť k voľbám. Takže do posledného dňa kampaňujeme a musíme zmobilizovať našich voličov, aby išli voliť.

S kým si viete predstaviť vstúpiť do vlády? Smer-SD ste vylúčili.

Áno, ten pre nás neprichádza do úvahy. Jednak pre jeho pomýlenú ideológiu a tiež pre množstvo korupčných káuz. A okrem Smeru sme otvorení rozhovorom. Uvidíme, kto všetko sa spolu s nami do parlamentu dostane. A kto bude mať vôľu. Lebo, ako som už povedal, nastala súťaž o najkrajšiu nevestu Smeru. V každom prípade SaS má vôľu byť súčasťou pravicovej vlády. Dokonca tvrdíme, že reformná vláda bez nás nevznikne.

Po páde Radičovej vlády ste si s partnermi takmer nevedeli prísť na meno. Béla Bugár ešte donedávna so SaS veľmi vo vláde nepočítal, keďže vás nepovažoval za dôveryhodných. Teraz pripúšťa, že si vládu s vami vie predstaviť. Ako si vysvetľujete túto zmenu rétoriky?

To je otázka na Bélu Bugára. Ale počujem veľmi rád, že si vie predstaviť vládu so SaS.

Problém pravice je aj to, že jej vládnutie bolo poznačené rôznymi hádkami. Smer-SD sa prezentuje stabilitou, ktorú ponúka aj do budúcnosti. Prečo by mali voliči dôverovať pravici, ktorá sa na prvý pohľad len háda?

Smer zaviedol stabilitu pre to, lebo rozkrádanie je veľmi silný tmel. Banditi vždy držali pokope, pokiaľ sa dokázali podeliť o lup. Ale prečo by mala byť pravica stabilná? Sme už oveľa poučenejší, nielen my, ale aj partneri. A čo je dôležité, ten hlavný zdroj konfliktu, čo bol spor medzi Mikulášom Dzurindom a Ivetou Radičovou, ten už tu nie je. A pokiaľ sa bude dodržiavať nájdená dohoda, teda programové vyhlásenie vlády, tak to určite fungovať bude.

Nedávno ste povedali, že pravica nemá lídra. Kto by mal byť premiérom reformnej vlády, o ktorej hovoríte?

Predseda najsilnejšej strany.

Prečo by mali ľudia voliť SaS?

Lebo naše riešenia sú poctivé. Sľúbiť, že dáme každej rodine 500 eur a iné darčeky, to sú lacné predvolebné sľuby. Naši voliči chcú poctivé riešenia. A áno, nebude to tak, že hneď po zvolení budú ľuďom lietať pečené holuby rovno do úst, ale garantujem, že už počas štyroch rokov nového volebného obdobia by ľudia cítili zmenu k lepšiemu. Drvivá väčšina ľudí by cítila, že sa im žije lepšie a ľahšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.