Febiofest uvedie retrospektívu Waleriana Borowczyka

Ilustračné foto Foto: TASR/Alexandra Moštková

Bratislava 22. februára (TASR) - Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest uvedie retrospektívu poľsko-francúzskeho režiséra Waleriana Borowczyka. Bol považovaný za jedného z najväčších vizionárov európskeho filmu - na úrovni Luisa Bunuela a Federica Felliniho. Jeho surrealizmom ovplyvnená tvorba sa pohybovala medzi fraškou, krvavým delíriom a erotickým ošiaľom. Napriek všetkým škandálom a kontroverziám zanechal nezmazateľný odkaz v dejinách európskeho filmu.

Jedni opisovali Borowczyka ako génia, iní ako pornografa. Od polovice 50. rokov do polovice 80. rokov 20. storočia nakrútil viac ako 30 krátkometrážnych a dlhometrážnych animovaných, experimentálnych dokumentárnych a hraných filmov, z ktorých viaceré boli ocenené na prestížnych medzinárodných festivaloch. Retrospektíva má predstaviť slovenskému publiku dielo tohto autora v čo najširších súvislostiach, nevynechá jeho začiatky v oblasti krátkometrážnej animovanej tvorby a poukáže na jeho všestrannosť, neobíde jeho prechod k réžii dlhometrážnych hraných, často škandalóznych filmov v 70. rokoch 20. storočia.

Vo výbere siedmich programov, ktoré pre 23. MFFK Febiofest pripravil hosťujúci kurátor, britský filmár Daniel Bird, člen asociácie Priatelia Waleriana Borowczyka, budú aj Nemravné príbehy, kontroverzná snímka zobrazujúca zvrátenosti lásky. Vo Francúzsku išlo o kasový trhák, avšak vo zvyšku sveta mal film problémy s cenzúrou. Slovenskému divákovi sa môže film priblížiť aj tým, že námetom jedného z príbehov je príbeh Alžbety Báthoryovej. V Borowczykovom filme ju stvárnila dcéra svetoznámeho maliara Pabla Picassa - Paloma Picassová.

Febiofest premietne i Borowczykov film Goto, ostrov lásky, ktorý bol zakázaný v komunistickom Poľsku a vo Francovom Španielsku, a snímku Blanche. Hlavnú úlohu v nej stvárnila jeho manželka po boku legendárneho švajčiarskeho herca Michela Simona. Blanche bola na zozname Britského filmového inštitútu 360 klasických hraných filmov a zanechala nezmazateľný dojem v generácii vizionárskych filmárov, akými sú Terry Gilliam a Neil Jordan. Festival ponúkne aj jediný Borowczykov poľský hraný dlhometrážny film Príbeh hriechu, ktorý zaznamenal úspech u kritiky aj komerčný úspech doma a bol oficiálnym zástupcom Poľska na festivale v Cannes v roku 1975. V programe figurujú aj snímky Rosalie, Divadlo pána a pani Kabalovcov, Súkromná zbierka, Dom, Anjelské hry, Fonograf, Renesancia, Beštia, Scherzo Infernal a Podivný prípad doktora Jekylla a slečny Osbourneovej.

Verejný masterclass, venovaný Walerianovi Borowczykovi, prednesie na festivale kurátor Daniel Bird. Pri príležitosti uvedenia retrospektívy vychádza publikácia o diele pozoruhodného solitéra nazvaná Borov abecedár autorskej dvojice Daniel Bird a Michael Brooke.

Febiofest sa uskutoční v Bratislave od 17. do 23. marca. Výber filmov z bratislavskej časti poputuje od 31. marca do 16. apríla do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, Kežmarku, Prešova, Martina, Prievidze, Trnavy a Levíc.

TASR informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.