Vláda schválila tri programy na podporu vedy a výskumu

Na snímke sprava podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny, podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák, predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 24. februára (TASR) - Výskumnú sféru majú podporiť tri programy, ktoré bude mať na obdobie rokov 2016 až 2019 Agentúra na podporu vedy a výskumu (APVV). Programy dnes na svojom zasadnutí schválila vláda.

Prvý program s názvom Podpora budovania personálnej infraštruktúry vo všetkých sektoroch výskumu a vývoja na Slovensku má za cieľ vytvorenie podmienok pre profesijný rast zamestnancov a stabilizáciu špičkových vedeckých kolektívov. Riešiť bude aj návrat alebo imigráciu vysokokvalifikovaných pracovníkov pre pôsobenie v SR.

Program Podpora výskumu a vývoja v podnikoch a podpora spolupráce podnikov s výskumnými organizáciami sa bude zaoberať stimuláciou výrobkových a technologických inovácií v podnikoch. "Program umožní rozširovanie spolupráce slovenských firiem v oblasti výskumu, vývoja a inovácií na európskej úrovni, zároveň sa vytvoria predpoklady pre riešenie nových projektov," uvádza ministerstvo školstva v dôvodovej správe. Posledný program je zameraný na podporu zvýšenia účasti slovenských organizácií v projektoch Horizontu 2020.

Navrhované programy agentúry podľa rezortu školstva nastavujú mechanizmy napríklad pre rýchlejší kariérny postup výskumníkov s ukončeným PhD. štúdiom, pre podporu reintegrácie vedeckých kapacít, ale aj pre podporu prílevu medzinárodne uznávaných zahraničných vedcov formou dlhodobých pobytov.

Agentúra v súčasnosti nemá vládou schválený žiadny program. Posledné schválené programy APVV boli na obdobie 2007-2010.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.