Sýrski Kurdi súhlasili s dodržiavaním dohodnutého prímeria

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bejrút 25. februára (TASR) - Prevažne kurdské milície bojujúce proti islamistom vyjadrili súhlas s dodržiavaním prímeria, ktoré má na základe americko-ruskej dohody začať platiť od soboty. Oznámila to dnes agentúra TASS.

"Prímerie, na ktoré vyzvali Rusko a USA, je dôležitý a historický krok," uvádza sa vo vyhlásení takzvaných Sýrskych demokratických síl (SDF), ktoré okrem väčšinových Kurdov združujú aj arabské, asýrske, arménske a turkménske oddiely.

SDF súčasne apelovali na Turecko, ako jedného z kľúčových aktérov sýrskeho konfliktu, aby sa tiež pripojilo k dohodnutému prímeriu.

Povstalecké zoskupenie prisľúbilo, že zastaví svoje bojové akcie v súlade s dohodnutými podmienkami. Súčasne si však vyhradilo právo na sebaobranu v prípade nepriateľského útoku.

Dohoda o "zastavení nepriateľských akcií", vypracovaná Spojenými štátmi a Ruskom, má vstúpiť do platnosti v sobotu 27. februára o polnoci sýrskeho času (piatok 23.00 h SEČ).

Prímerie sa má vzťahovať na všetky bojujúce strany konfliktu s výnimkou extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), sýrskej odnože al-Káidy nazývanej Front an-Nusra a iných milícií, označených Bezpečnostnou radou OSN za teroristické skupiny.

Turecko v zásade podporuje dohodnutý pokoj zbraní, hoci sa obáva, že sa ním posilní režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Turecké delostrelectvo opakovane ostreľuje pozície kurdských povstalcov v severnej Sýrii.

Milície sýrskych Kurdov sa počas občianskej vojny opakovane dostali do bojových stretov so sýrskou armádou. V ostatnom čase sa však objavujú náznaky zblíženia oboch strán v boji proti povstalcom z radov islamských extrémistov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.