Na macedónskych hraniciach čaká vyše 4000 ľudí, situácia sa komplikuje

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 25. februára (TASR) - Dohoda, ktorá sprísňuje podmienky vstupu ľudí na úteku do Európskej únie, komplikuje situáciu na tzv. balkánskej ceste. Informuje o tom dnes Človek v ohrození.

"Po zavedení prísnejších registračných postupov je odopieraný prechod cez hranice pre utečencov z Afganistanu. Tí sa v uplynulých dňoch sústreďovali v grécko-macedónskom pohraničí pri obci Idomeni," uviedol terénny pracovník organizácie Marián Cehelník.

Niekoľko utečencov podľa Cehelníka protestovalo, potom ich previezli z pohraničného pásma späť do Atén, hoci tamojšie tábory sú plné. Podľa Cehelníka môže dôjsť k naplneniu aj neoficiálneho tábora pri Morii na Lesbose, keďže Afganci budú čakať, kým sa situácia na hraniciach neustáli a bude im opäť umožnený prechod.

"Dnes len v Idomeni a v Polykastre na prechod macedónskych hraníc čaká viac než 4000 ľudí. Grécke pevninské tábory Schitos, Eleonas a Elliniko ostávajú plné," uviedol Cehelník.

Grécko má v súčasnosti so svojím severným susedom vyjednávať o možnosti prijať časť ľudí, ktorí uviazli v pohraničí. Macedónsko podľa ČvO od 19. februára akceptuje ľudí výhradne zo Sýrie a Iraku.

"Počty utečencov, ktorým bude umožnený prechod hranice, sa budú odvíjať od kvót, ktoré zaviedlo Rakúsko. Terminály na registrácie sú už v prevádzke, aj keď nie sú ešte online," povedal Cehelník.

Poukázal, že nové procedúry na grécko-macedónskych hraniciach zahŕňajú vydanie biometrického dokladu, bez ktorého nebude možné pokračovať v ceste. Po jeho vydaní budú môcť utečenci pod dohľadom polície pokračovať v ceste na rakúske hranice priamym vlakom.

Podľa ČvO sa čaká aj na to, aký dopad bude mať na prichádzajúcu migračnú vlnu z Turecka prítomnosť lodí NATO v Egejskom mori. Na mori zároveň prebieha kontrola, či Turecko bojuje s prevádzačmi a napĺňa tak dohodu o obmedzovaní pašovania ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.