Výtvarník žijúci v Argentíne vystavuje svoje diela v rodných Košiciach

Svetoznámy výtvarník Gyula Kosice vystavuje svoje diela vo Východoslovenskej galérii (VSG) v Košiciach. Ide o prierez jeho tvorby pod názvom Hydrokinetik Foto: TASR – František Iván

Košice 26. februára (TASR) – Svetoznámy výtvarník Gyula Kosice vystavuje svoje diela vo Východoslovenskej galérii (VSG) v Košiciach. Ide o prierez jeho tvorby pod názvom Hydrokinetik.

"Kurátorská koncepcia výstavy predstavuje základnú líniu vývoja tvorby Gyulu Kosiceho od prvých geometrických prác od 40. rokov 20. storočia, cez koncept Hydropriestorového mesta z roku 1971, až po súčasné podoby tvorby," uviedol pre TASR kurátor Východoslovenskej galérie Michal Štofa.

Diela sú zapožičané z prestížneho Centra Georgesa Pompidou v Paríži, z múzeí a galérií v Grenobli, Villeurbanne a taktiež od súkromných zberateľov. Ide o kolekciu 27 diel rodáka z Košíc.

"Výstava predstavuje prácu umelca Ferdinanda Fallika, ktorý sa narodil v roku 1924 v Košiciach. Ako štvorročný odišiel s rodičmi do Argentíny, kde vyrástol a vyštudoval. Vybral si umelecké meno Gyula Kosice, čím vzdal hold svojmu rodisku," priblížil Štofa.

Momentálne žije a tvorí v Buenos Aires, kde má vlastné múzeum. Známym sa stal podľa Štofu hlavne na latinskoamerickom kontinente. Nie je známy len ako umelec, ale aj ako intelektuál. "V rámci svojho takzvaného parížskeho obdobia sa spoznal s velikánmi ako Le Corbusier alebo Umberto Eco," vysvetlil.

Gyula Kosice patrí k priekopníkom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a kinetizmu. Ako prvý na svete použil vodu a neón ako časť svojich umeleckých diel. Uprednostňuje netradičné materiály: hliník, polyester, sklenené trubice, plexisklo, elektrické svetlo, neóny a najmä prítomnosť a prúdenie vody.

"Bol pozvaný na najvýznamnejšie svetové prehliadky a výstavy Bienále Sao Paulo, Bienále Benátky, Documenta Kassel, Bienále Montevideo a EXPO Zaragóza. V roku 2013 bol zahrnutý do stálej expozície Multiple Modernities v Centre Pompidou v Paríži," uzavrel Štofa.

Gyula Kosice je čestným občanom mesta Buenos Aires a Košice. Výstavu si môžu návštevníci vo výstavnej sieni Východoslovenskej galérie na Hlavnej 27 v Košiciach pozrieť do 6. marca v utorok až v nedeľu od 10.00 h do 18.00 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.