Japonské spotrebiteľské ceny v januári stagnovali

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Tokio 26. februára (TASR) - Japonské spotrebiteľské ceny na začiatku tohto roka stagnovali. Hlavným dôvodom bol pokles cien ropy. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Spotrebiteľské ceny sa v medziročnom porovnaní v januári 2016 nezmenili po 0,2-% náraste v decembri 2015, uviedlo japonské ministerstvo pre vnútorné záležitosti a komunikáciu. Vývoj bol súlade s očakávaniami ekonómov.

Jadrové spotrebiteľské ceny takisto stagnovali po 0,1-% zvýšení v decembri.

Spomedzi jednotlivých komponentov ceny rekreácií v januári vzrástli o 1,9 %, ceny potravín a oblečenia o 1,7 %, vzdelávania o 1,4 % a nábytku o 1 %. Naopak, ceny palív medziročne padli o 6,7 % a telekomunikácií o 2,4 %.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien teda zostáva hlboko pod 2-% inflačným cieľom, ktorý si stanovila japonská centrálna banka (Bank of Japan, BoJ) apríli 2013. A to aj napriek agresívnemu uvoľňovaniu menovej politiky, ktoré BoJ realizuje v boji proti deflácii, ktorá takmer dve desaťročia sužuje tretiu najväčšiu svetovú ekonomiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.