Košice zvíťazili základnej časti, Hrnka: Prvý cieľ splnený

Na archívnej snímke uprostred Tomáš Hrnka (Košice), vľavo brankár Ján Chábera, vpravo Jakub Gašparovič (obaja Dukla) Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Košice 27. februára (TASR) - Úvod sezóny mali hokejisti HC Košice ako zo zlého sna, no napokon sú už tri kolá pred koncom základnej časti Tipsport Ligy jej istými víťazmi. Triumf v dlhodobej súťaži bol jedným z cieľov ambiciózneho klubu a zároveň znamená účasť v Lige majstrov. Tým ďalším je obhajoba majstrovského titulu, resp. druhý zlatý hetrik v histórii klubu.

Košičania rozhodli o svojom prvenstve v základnej časti v domácom súboji s Martinom. Ten symbolicky pripomínal cestu Košičanov základnou časťou - slabšia prvá polovica a suverénny výkon v druhej. Zverenci Rostislava Čadu v zápase prehrávali 0:2 aj 1:3, napokon však brali všetky tri body. Len málokto z domácich fanúšikov za nepriaznivého stavu neveril v úspech domácich. Zápasové "otočky" sa totiž stávajú zvláštnou tradíciou košických, najmä domácich, zápasov. Po podobnom priebehu vyhrali aj nedávne stretnutia so Zvolenom a Nitrou. "Zemetrasenie počas druhej prestávky tentoraz už nebolo. Rovnaká metóda totiž nefunguje stále. Dnes to bolo skôr o upokojení, preskupení síl a napokon to znovu viedlo k úspechu. S takýmito obratmi sme síce spokojní, ale netúžime sa dostávať do takých situácií," uviedol na pozápasovej tlačovke tréner košického tímu Rostislav Čada.

Z tabuľkového postavenia oboch tímov bolo zrejmé, že Martinčania môžu v Košiciach len prekvapiť. Body však potrebujú ako soľ, keďže na ôsmej priečke majú po piatku len dvojbodový náskok pred Piešťanmi. V zápase siahali aj po troch cenných bodoch, no v tretej tretine sa na výraznejší odpor nezmohli. "Vedeli sme, že tretia tretina bude zo strany domácich o niečom inom. Vyleteli na nás a vytvorili si enormný tlak. Pripadalo mi to ako keď hráči CSKA vybehli na Slovan a zatlačili ho na posledných desať minút. Treba si však pozrieť a porovnať súpisky mužstva Košíc a Martina. Hráči robia čo môžu, ale kvalita sa ukáže," netajil tréner MHC Ivan Dornič.

Košičania víťazstvom zároveň zaokrúhlili svoj bodový zisk na stovku. Po nej siahali už pred niekoľkými kolami, no po odrátaní "skalických" bodov sa k nej dostali až po 51. kole. Omnoho viac ich však tešilo víťazstvo, tretie v rade, ktorým potvrdili triumf v základnej časti. "Bol to náš prvý cieľ v sezóne a sme radi, že sa nám ho podarilo splniť. Teší nás, že nemusíme čakať až do posledného kola. Sme definitívne prví a bude sa nám hrať trochu ľahšie," uviedol Tomáš Hrnka. Robustný útočník sa jedným gólom podieľal na košickom obrate a bodoval už v siedmom zápase v rade.

Fanúšikovia východoslovenského klubu sa tak môžu opäť tešiť na zápasy Ligy majstrov. Účasť v prestížnej súťaži by mal opäť získať víťaz play off a aj základnej časti. "Jasné, že sme radi, že to už máme z krku. Bojovali sme aj preto, aby sme série play off začínali doma. Dôležité bude dobre to odštartovať. Teraz nás čakajú ešte dva zápasy, v ktorých sa potrebujeme pripraviť na najdôležitejšiu časť sezóny," dodal pre TASR kapitán HC Košice Peter Bartoš.