Grécko sa pripravuje na pomoc pre 150.000 uviaznutých migrantov

Na snímke migranti v tranzitnom tábore. Foto: TASR - Michal Svítok

Solún 3. marca (TASR) - Grécko v stredu pripustilo, že robí prípravy na pomoc až pre 150.000 migrantov, ktorí zrejme uviaznu v krajine. Medzinárodné spoločenstvo síce vytvára tlak na balkánske krajiny, aby vpúšťali migrantov na svoje územia, ale Macedónsko otvára hranice len nakrátko a pre niekoľko stoviek utečencov. Informácie dnes priniesla tlačová agentúra AP.

"Podľa môjho názoru musíme počítať s tým, že hranica (s Macedónskom) zostane zatvorená," uviedol námestník gréckeho ministra vnútra pre imigračnú politiku Ioannis Muzalas. "Kým bude hraničný priechod zatvorený a kým európsky systém prerozdeľovania a rozmiestňovania migrantov nezačne fungovať, títo ľudia zostanú nejaký čas v našej krajine," dodal.

V týchto dňoch je v Grécku uviaznutých približne 30.000 utečencov a ďalších migrantov, pričom 10.000 z nich sa nachádza pri hraničnom priechode pri dedine Idomeni v blízkosti hranice s Macedónskom. V stredu prišli do dvoch oficiálnych gréckych táborov pri hranici stovky ďalších ľudí vrátane mnohých rodín s malými deťmi. Oba tábory sú už také preplnené, že tisíce ľudí si postavili stany na okolitých poliach.

Grécka polícia pomáhala jednému mužovi, ktorý upadol do bezvedomia, keď ho macedónske úrady vrátili späť do Grécka. Ďalší utečenci pokojne čakali na pršiplášte, potraviny či ďalšie základné potreby pre chladné počasie. Niektorí vyjadrovali pocity frustrácie z byrokratických omylov gréckych predstaviteľov.

Sýrčan Ramasán Hasan povedal, že mu zabránili v prekročení hranice, pretože grécka polícia si nesprávne zapísala podrobnosti o jeho osobe, to znamená, že dátum narodenia na jeho oficiálnych dokumentoch a v pase sa nezhodoval s dátumom zaznamenaným políciou.

"Ukázal som gréckym úradom doklady - narodil som sa 24. júla 1963 - a oni si zapísali môj dátum narodenia 1. januára 1963. Výsledkom bolo, že som nemohol prejsť cez hranicu... Stalo sa to aj ďalším ľuďom," uviedol Sýrčan a dodal, že chybu nakoniec napravili.

Muzalas sa na niekoľko hodín stretol so starostami z celého Grécka a spoločne skúmali, ako možno zvýšiť kapacitu útočísk. Ministri zdravotníctva a školstva mali takisto mimoriadne zasadnutie na tému, ako poskytovať zdravotnú starostlivosť a základnú výučbu deťom, ktoré tvoria približne tretinu prichádzajúcich do Grécka.

Grécky minister zahraničných vecí Nikos Kotzias vyhlásil, že krajina môže zvládnuť do 150.000 migrantov.

"Nikto v Európe nepredpokladal, že problém môže nadobudnúť také obrovské rozmery," povedal Kotzias pre súkromnú televíziu Skai. "Ale nie je dôvod na paniku. Problémy treba riešiť vecne," dodal.

Macedónsko medzitým v stredu nakrátko otvorilo hranicu a vpustilo z Grécka na svoje územie niekoľko stoviek ľudí. Stály predseda Európskej rady Donald Tusk prišiel do Macedónska v rámci turné po regióne, kde vedie rozhovory o migračnej kríze.

Tusk, ktorá má dnes navštíviť Grécko a Turecko, dúfa, že zmierni napätie medzi lídrami Európskej únie - obzvlášť medzi susednými štátmi Rakúskom a Nemeckom, a to ešte pred spoločným summitom o migračnej kríze s Tureckom, ktorý sa má konať v pondelok 7. marca.

"Musíme urýchlene zmobilizovať EÚ a všetky členské štáty, aby pomohli riešiť vážnu humanitárnu situáciu migrantov v Grécku a na západnej balkánskej trase," vyhlásil Tusk.

Grécko požiadalo EÚ o 480 miliónov eur núdzovej pomoci, aby mohlo krízu riešiť.

Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Christos Stylianides informoval, že chce urýchlene presadiť návrh na vyčlenenie 700 miliónov eur ako pomoc v utečeneckej kríze, pričom 300 miliónov eur má byť vyplatených tento rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.