Stanovisko spoločnosti PROFI CREDIT Slovakia

Foto: PROFI CREDIT Slovakia

Bratislava 4. marca (OTS) - Zmeny v legislatíve, ktoré boli prijaté v druhej polovici roka 2015, ovplyvnili všetky nebankové finančné spoločnosti na Slovensku. Spoločnosť PROFI CREDIT Slovakia, s.r.o. upravila portfólio poskytovaných služieb v zmysle platnej legislatívy, naďalej zostáva poskytovateľom spotrebiteľských úverov a prioritne sa tiež rozhodla v nasledujúcom období hľadať a rozvíjať svoje aktivity v rámci iných segmentov úverového trhu.

Skutočnosť, že sa svoje služby v oblasti spotrebiteľských úverov rozhodla pozastaviť silná medzinárodná spoločnosť, ktorá je kótovaná na Londýnskej burze cenných papierov, vnímame ako potvrdenie, že nie všetky legislatívne zmeny v oblasti poskytovania spotrebiteľských úverov boli prijaté skutočne v prospech bežných občanov, ktorým sa postupne začína zužovať priestor a sťažovať prístup pre získanie potrebných finančných prostriedkov. Pripomíname, že ide najmä o skupinu klientov, ktorá je pre bankové spoločnosti nerentabilná. Reálne sa tak napĺňajú očakávania silných a stabilných nebankových spoločnosti o presune časti klientov do tzv. zóny šedej ekonomiky.

Za najproblémovejšie zmeny v pravidlách považujeme najmä zavedenie výšky rate cap, ktorý reálne nezohľadňuje rizikovosť klientov. Celkovo považujeme prijatie závažných zmien v segmente bez odbornej diskusie a zohľadnenia reálnych požiadaviek trhu za unáhlené. Navyše prax preukázala, že prijaté pravidlá dnes chránia nielen poctivých občanov, ale v komplexnom vnímaní i špekulantov z radov klientov, ktorí týmto spôsobom získali neúmernú ochranu. V rámci svojho portfólia začala spoločnosť evidovať klientov, ktorí svoje záväzky bezproblémovo splácali, na základe medializácie, týkajúcej sa zmien v legislatíve a s tým súvisiacou zvýšenou ochranou spotrebiteľov, však bezdôvodne prestali splácať tieto záväzky a očakávajú, že ich jednoducho bude chrániť štát.

Spoločnosť PROFI CREDIT Slovakia, s.r.o. rozumie existujúcej snahe chrániť spotrebiteľov, pozitívne vníma tak zavedenie licencovania nebankových subjektov zo strany NBS, ako aj sprísnený režim posudzovania bonity a schopnosti klienta splácať a povinnosti posudzovať informácie z vybraných certifikovaných registrov, na základe čoho je možné dôkladnejšie preveriť potenciálnych klientov a tým predísť ich prípadnému nepremyslenému zadlžovaniu sa. Na druhej strane je nevyhnutné, aby sa situácia v rámci finančného sektoru stabilizovala a vzhľadom na dopady legislatívnych zmien zvážiť a následne prehodnotiť, či všetky prijaté legislatívne zmeny v praxi skutočne zabezpečujú spokojnosť spotrebiteľov a dostupnosť spotrebiteľských úverov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.