SPPK oceňuje, že v agende viacerých víťazných strán sú aj agrotémy

Na snímke zľava podpredseda SPPK Dušan Janíček, predseda SPPK Milan Semančík Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 7. marca (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) pozitívne vníma a váži si fakt, že v agende viacerých víťazných politických strán, ktoré sa po sobotňajších voľbách dostali do Národnej rady SR, sa nachádza aj agropotravinárska tematika. Uviedla to pre TASR v reakcii na výsledky víkendových parlamentných volieb hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

"Aj to svedčí o tom, že politici si začínajú uvedomovať potrebu ozdravenia aj tohto sektora, ktoré sa nachádza v nelichotivom stave," povedala.

SPPK podľa nej očakáva od novej vlády konštruktívne riešenie najhlavnejších problémov v odvetví. "Na niektoré z nich poukázali zástupcovia politických strán aj pred voľbami. Tém na riešenie problémov je veľa. Medzi najnaliehavejšie aj vo vzťahu k budúcej vláde, parlamentu a rezortnému ministrovi zaraďujeme zvýšenie kofinancovania v rámci Programu rozvoja vidieka," zdôraznila.

"Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milana Semančíka, ak by sme mali oporu v budúcej vláde, ktorá by navýšila kofinancovanie Programu rozvoja vidieka o 10 % na výsledných 35 %, získali by sme 45 miliónov eur ročne a z toho by sa už potom dali riešiť aj vyššie platby v znevýhodnených horských a podhorských oblastiach," konštatovala.

V novom volebnom období podľa Holéciovej očakáva SPPK od vlády, že postupne zjednoduší Spoločnú poľnohospodársku politiku, zvýši transparentnosť pri poskytovaní prostriedkov a odbúra byrokraciu. "Z nášho pohľadu je dôležité aj riešenie dvojitých deklarácií a spomínané financovanie znevýhodnených oblastí, či návrhy ako znížiť škody spôsobené poľovnou zverou. Pozornosť sa musí dostať aj upadajúcej živočíšnej výrobe a mliečnej kríze, ktorá sa v týchto dňoch opäť prehĺbila," doplnila.

Medzi najdôležitejšie priority za potravinársku sekciu komory zaraďuje podpredseda SPPK Dušan Janíček modifikáciu Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020. V časti Koncepcia potravinárskeho priemyslu SR hovorí SPPK o tom, že potravinári musia jednoduchším spôsobom čerpať finančné prostriedky na modernizáciu výroby potravín. Nemenej dôležité bude aj to, aby nové vedenie rezortu vytvorilo tzv. štátny odbytový kanál. Ministerstvá a orgány štátnej správy, napríklad školské jedálne, ale aj nemocnice, by mali prednostne nakupovať domáce produkty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.