Ženy zanedbávajú ochranu dát v mobilných zariadeniach

Ilustračné foto Foto: Tablet.tv

Bratislava 8. marca (TASR) - Ženy si cenia svoje fotografie a videá v mobile viac než muži. V ich ochrane však úplne zaostávajú. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KasperskyLaba B2B International, ktorý zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že európske ženy (57 %) si cenia uložené fotografie a videá viac ako čokoľvek iné vo svojom mobilnom telefóne – dokonca viac ako muži (42 %). Napriek tomu, že sa tretina žien obáva straty svojich osobných spomienok, veľa z nich nemá svoje zariadenia zabezpečené ani len základnými bezpečnostnými opatreniami.

Ženy s obľubou zdieľajú čokoľvek, čo sa týka ich života vo forme fotografií a videí medzi svojimi kamarátkami (48 %) či známymi (40 %) na internete. V tomto majú ženy pred mužmi asi 10-% náskok. Tretina z nich má pritom strach, že pri kybernetických útokoch by mohlo dôjsť k zneužitiu poškodeniu alebo strate ich uložených súborov. Každá tretia žena vyjadrila v prieskume aj znepokojenie nad tým, že by ich fotografie alebo iné osobné údaje mohli byť použité bez ich súhlasu, zneužité alebo zaslané nevhodným osobám, čoho následkom by mohlo byť poškodenie povesti či vzťahov s prípadne dotknutou osobou.

Napriek týmto obavám si väčšina zo žien neuvedomuje, aké zraniteľné môžu byť ich súbory v prípade kybernetických útokov. Len 15 % z nich uviedlo, že by sa mohli stať terčom útokov, pričom 25 % žien to v prieskume úplne poprelo. Z toho vyplýva, že len málo z nich venuje dostatočnú pozornosť bezpečnostným opatreniam, ktoré by ochránili nimi toľko cenené dáta, či už ide o fotografie, videá alebo iné citlivé informácie uložené v ich mobilných telefónoch. Na rozdiel od mužov až 15 % žien uviedlo, že na ochranu svojich dát nepoužívajú ani len tú najjednoduchšiu ochranu prostredníctvom hesla, pričom 10 % nemá svoje mobily chránené vôbec.

Ženy si dostatočne neuvedomujú riziká, ktorým môžu byť ich dáta v mobile vystavené. Svedčí o tom aj fakt, že až 27 % z nich v prieskume uviedlo, že si svoje dáta nezálohuje. Samé sa tak vystavujú riziku straty či odcudzenia všetkých fotografií či videí, ktoré sú pre nich tak dôležité. Muži sú v tomto oveľa zodpovednejší, svoje dáta v mobilnom telefóne si zálohuje až 80 % mužov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.