V druhom štvrťroku plánujú prijímať nových ľudí najmä veľké podniky

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 9. marca (TASR) - Zamestnávatelia na Slovensku plánujú v 2. štvrťroku tohto roka prijímať nových pracovníkov. Nárast počtu pracovných síl hlási 11 % zamestnávateľov, 3 % predpokladajú ich zníženie a 84 % firiem nepredpokladá žiadne zmeny. Vyplýva to z najnovšieho Indexu trhu práce, ktorý zostavuje spoločnosť Manpower. Hodnota čistého indexu trhu práce na Slovensku pre druhý kvartál tohto roka predstavuje 8 %.

Náborové plány zamestnávateľov oproti minulému štvrťroku zoslabli o dva percentuálne body (p. b.) a v medziročnom porovnaní zostali nezmenené. "Situácia na trhu práce je určite veľmi pozitívna. Od roku 2014 priebežne rastie optimizmus slovenských zamestnávateľov. Vlani sa ekonomika dynamicky vyvíjala. Spomalenie v druhom štvrťroku 2016 je spôsobené očakávaním, čo sa stane vo voľbách, ale v zásade je tu vlna optimizmu, čo sa týka tvorby nových pracovných miest," zhodnotila na dnešnej tlačovej konferencii generálna riaditeľka Manpower Česká republika a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Z prieskumu spoločnosti ďalej vyplýva, že dopyt po zamestnancoch výrazne prevyšuje ponuku vo veľkých mestách a priemyselných oblastiach. "Stále je veľký dopyt po zamestnancoch, ale ponuka kandidátov je stále nižšia a nižšia a sú veľké rozdiely medzi regiónmi. Sú ochromené tým, že nie sú dostatočne prepojené infraštruktúrou a sme v situácii, že sa nebavíme už len o nedostatku špecializovaných profesií, ale zamestnávatelia začínajú pociťovať nedostatok akejkoľvek pracovnej sily," priblížila Rezlerová.

Z hľadiska odvetví očakáva 9 z 10 v 2. štvrťroku pozitívne náborové prostredie. "Je to určite dobrá správa, pretože zamestnávatelia v tých najsilnejších zamestnávateľských sektoroch predpokladajú, že budú tvoriť nové pracovné miesta," skonštatovala Rezlerová. Najviac nových zamestnancov by mali naberať firmy z oblasti doprava, skladovanie a logistika, ako aj spracovateľský priemysel. Povzbudivé náborové plány hlásia aj odvetvie stavebníctva, veľkoobchod a maloobchod. Naopak, pokles počtu pracovných síl očakávajú zamestnávatelia v odvetví ubytovanie a stravovanie. Tieto sektory sú podľa slov Rezlerovej ovplyvnené sezónnosťou.

Prijímať nových zamestnancov pritom plánujú najmä veľké podniky s počtom zamestnancov viac než 250, ďalej malé podniky s 10 až 49 zamestnancami. Stredné podniky s 50 až 249 zamestnancami hlásia mierny nárast počtu zamestnancov. Mierny nárast hlásia aj mikropodniky s menej než 10 zamestnancami. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa situácia zhoršila v stredných podnikoch. V medziročnom porovnaní sa zase zlepšili náborové plány v malých podnikoch.

Pri porovnaní regiónov sú najoptimistickejší zamestnávatelia pri nábore zamestnancov na východnom Slovensku, kde index dosiahol hodnotu 9 %. Nárast počtu pracovných síl očakávajú aj zamestnávatelia v Bratislave a na západnom Slovensku, aj trh práce na strednom Slovensku vykazuje povzbudzujúce tendencie. Na východnom Slovensku sa prijímajú noví zamestnanci, sťahujú sa tam nové firmy, ktoré hľadajú pracovníkov. "Ale už aj tam sa začína ukazovať nedostatok pracovných síl," dodala Rezlerová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.