Útok v Ankare má už 37 obetí, vláda stopla prístup na sociálne siete

Na snímke hasiči a zdravotníci odvážajú zranených z miesta výbuchu v Ankare 14. marca 2016. Foto: TASR/AP

Ankara 13. marca (TASR) - Turecký minister zdravotníctva Mehmet Muezzinoglu dnes povedal, že počas noci zomreli v nemocnici traja zo zranených pri nedeľňajšom bombovom útoku v Ankare. Celkový počet mŕtvych tak stúpol na 37, informovala tlačová agentúra AP.

Zranených je 120 ľudí, z nich sa podľa vyjadrenia ministra 17 nachádza v intenzívnej starostlivosti. Medzi mŕtvymi je najmenej jeden z útočníkov.

K tragickému incidentu sa nateraz neprihlásila žiadna skupina. Reuters však s odvolaním sa na nemenovaný zdroj píše, že z predbežných záverov vyšetrovania vyplynulo, že za incidentom pravdepodobne stojí zakázaná extrémistická skupina Strana kurdských pracujúcich (PKK) alebo jej niektorá spriatelená skupina.

Prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) medzičasom zverejnila stanovisko, v ktorom tento čin ostro dosúdila.

Vláda v Ankare v reakcii na incident a šíriace sa fotografie a videá z miesta činu uvalila embargo na prístup na sociálne siete Facebook a Twitter, informovala spravodajská stanica CNN Türk.

Podľa stanice NTV vybuchlo neďaleko autobusovej stanice auto, v ktorom bola umiestnená bomba. Niektoré zdroje uvádzajú, že mohlo ísť o samovražedný útok. Výbuch údajne zasiahol autobus s 20 cestujúcimi. Požiar zachvátil viacero okolostojacich áut. Bezpečnostné zložky celú oblasť evakuovali.

Po explózii bola z miesta činu hlásená streľba a dym bolo vidno z okruhu dva a pol kilometra. Na miesto smerovali sanitky, hasičské autá a policajné vozy.

Internetové vydanie denníka Hurriyet napísalo, že bomba explodovala neďaleko ministerstva školstva, v oblasti sú tiež ministerstvá spravodlivosti a vnútra.

Turecké úrady sa domnievajú, že bomboví atentátnici boli dvaja - muž a žena - a že útok uskutočnili kurdskí militanti, napísala agentúra AP. Väčšina z obetí útoku sú podľa tureckých médií civilisti.

Výbuchu iba tesne unikol austrálsky veľvyslanec v Turecku, uviedla dnes v televíznom programe Sky News austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová. Veľvyslanec James Larsen bol vo svojom aute, ktoré stálo na križovatke, keď 20 metrov od neho vybuchla bomba, citovala ju tlačová agentúra DPA. Dodala, že veľvyslanec "je v poriadku - všetci zamestnanci austrálskej ambasády sú v poriadku".

K zodpovednosti za najnovší útok v Ankare sa zatiaľ nikto neprihlásil. Premiér Ahmet Davutoglu vyhlásil, že turecké orgány majú "konkrétnu informáciu o teroristickej organizácii, ktorá tento zbabelý útok uskutočnila". Davutoglu po tomto útoku zrušil svoju utorňajšiu cestu do Jordánska.

Turecké letectvo zaútočilo po útoku v Ankare na ciele kurdských povstalcov v severnom Iraku. Štátna tlačová agentúra Anadolu informovala, že deväť lietadiel typu F-16 a dve F-4 napadli 18 postavení Strany kurdských pracujúcich (PKK) v severnom Iraku, vrátane pohoria Kandil, kde má základňu vedenie skupiny.

Anadolu dodala, že polícia dnes v meste Adana na juhu Turecka zadržala desiatky údajných militantov.

Turecká vláda uvalila na informácie o útoku v Ankare embargo, netýka sa však štátnych médií. Turecké médiá uviedli, že súd v Ankare uvalil v súvislosti s útokom informačné embargo na sociálne siete po tom, ako na nich začali kolovať snímky a videá z miesta bombového útoku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že takéto útoky sú zamerané proti "celistvosti krajiny" a zdôraznil, že Turecko bude pokračovať v boji proti terorizmu, "kým ho nedostane na kolená".

Útok odsúdili generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a prostredníctvom hovorcu Kremľa aj ruský prezident Vladimir Putin, uviedla DPA. Európska únia vyjadrila Turecku svoju sústrasť.

Jedným z dvoch údajných páchateľov nedeľňajšieho bombového útoku v Ankare je príslušníčka zakázanej militantnej skupiny Strana kurdských pracujúcich (PKK), narodená v roku 1992. Agentúra Reuters o tom dnes informovala s odvolaním sa na predstaviteľov tureckých bezpečnostných zložiek.

Získané dôkazy podľa nich svedčia o tom, že ide o ženu pochádzajúcu z mesta Kars na severovýchode Turecka, ktorá vstúpila do radov PKK v roku 2013. Turecká vláda predtým vyjadrila očakávanie, že skupinu stojacu za nedeľňajším výbuchom v Ankare sa podarí oficiálne identifikovať ešte v priebehu dnešného dňa.

Vo februári zomrelo pri bombovom útoku v Ankare 29 ľudí, k incidentu sa prihlásili kurdskí militanti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.