Mjanmarský parlament bude v utorok voliť prezidenta

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Nepjito 14. marca (TASR) - Mjanmarský parlament bude vyberať v utorok nového prezidenta krajiny spomedzi troch konečných kandidátov, vrátane favorita Tchin Ťjoa, ktorý je dlhoročným blízkym spolupracovníkom laureátky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.

Predseda parlamentu dnes vyhlásil, že zákonodarcovia budú hlasovať v utorok dopoludnia v mjanmarskom Parlamente zjednotenia.

Strana Národná liga za demokraciu (NLD) laureátky Nobelovej ceny zvíťazila vo vlaňajších všeobecných voľbách 8. novembra a získala jasnú väčšinu hlasov v oboch komorách parlamentu.

Samotná Aun Schan Su Ťij sa o funkciu nebude uchádzať. Súčasná mjanmarská ústava totiž stanovuje, že prezidentom nemôže byť osoba, ktorej bezprostrední rodinní príslušníci majú cudzie štátne občianstvo. Su Ťij bola vydatá za Brita a jej dvaja synovia sú britskými občanmi.

Jej strana NLD však nominovala dvoch kandidátov. Jedným z nich je už spomínaný Tchin Ťjo, ktorý sa podľa očakávania stane prezidentom. Je kandidátom dolnej komory parlamentu; za hornú komoru, kde má NLD tiež väčšinu poslancov, bude v prezidentských voľbách kandidovať nominant NLD Henry Van Thio, ktorý zastupuje národnostné menšiny.

Blok poslancov zastupujúcich v parlamente armádu si takisto vybral svojho kandidáta na prezidentský úrad.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.