Novým prezidentom Mjanmarska je Tchin Ťjo

Novým prezidentom Mjanmarska sa stal dnes Tchin Ťjo (vľavo), blízky poradca dlhoročnej opozičnej vodkyne a laureátky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij Foto: TASR/AP

Rangún 15. marca (TASR) - Novým prezidentom Mjanmarska sa stal dnes Tchin Ťjo, blízky poradca dlhoročnej opozičnej vodkyne a laureátky Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij. Rozhodol o tom v historickom hlasovaní mjanmarský parlament. Ide o prvého civilného prezidenta krajiny za uplynulých 50 rokov.

Tchin Ťjo (70), ktorý bol väznený predošlou vojenskou juntou, získal 360 zo 652 poslaneckých hlasov, informuje agentúra DPA. "Ide o víťazstvo tohto ľudu," uviedol po hlasovaní novozvolený prezident, ktorý sa funkcie ujme 1. apríla. Mnohí analytici sa domnievajú, že bude "zástupným prezidentom" - pravou rukou političky Aun Schan Su Ťij.

Jeho výber bol takmer zaručený hladkým víťazstvom Národnej ligy za demokraciu (NLD) v novembrových parlamentných voľbách a jej väčšinovým zastúpením v oboch komorách mjanmarského parlamentu. Ostatní dvaja nominanti na post prezidenta - Henry Van Thio a Mjin Šwei - sa stali viceprezidentmi.

Henry Van Thio zastupuje národnostné menšiny, Mjin Šwei bol vo voľbách nominantom armády, ktorá si v novom parlamente ponechala štvrtinu kresiel. Tento generál je považovaný za stúpenca tvrdej línie a jeho výber vyvolal obavy, či budú niekdajší vojenskí vládcovia schopní spolupracovať s NLD.

Členov nového mjanmarského kabinetu oznámia 25. marca, prísahu zložia o štyri dni nato.

Aun Schan Su Ťij bolo ústavne zakázané uchádzať sa o post prezidentky, pretože jej dvaja synovia majú cudzie občianstvo; vodkyňa opozície ich má totiž s britským občanom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.