Fanúšikovia Atlética sa tešia po triumfe v odvetnom zápase osemfinále futbalovej Ligy majstrov Atlético Madrid - PSV Eindhoven v Madride 15. marca 2016. Foto: TASR/AP

Bratislava 15. marca (TASR) - Futbalisti Manchestru City prvýkrát v klubovej histórii postúpili medzi osem najlepších mužstiev Ligy majstrov. V utorkovom odvetnom osemfinále sezóny 2015/2016 remizovali s Dynamom Kyjev 0:0, čo im vzhľadom na výsledok 3:1 z prvého zápasu stačilo na prienik do štvrťfinále. V utorok bojovali o postup aj Atletico Madrid a PSV Eindhoven. Po bezgólovej remíze z Holandska bol rovnaký stav aj po 90 minútach odvety, rozhodnutie neprinieslo ani predĺženie. V dramatickom rozstrele zo značky bieleho bodu boli napokon úspešnejší domáci a vybojovali si tak účasť v najlepšej osmičke.

Manchester rozhodol o postupe pred troma týždňami na Ukrajine, odkiaľ si priniesol dvojgólové vedenie. V odvete bez väčších problémov kontroloval náskok a do útoku sa ani nehrnul, o čom svedčí aj fakt, že za hodinu hry jeho hráči ani raz netrafili priestor brány. Tréner City Manuel Pellegrini musel už v prvom polčase vystriedať oboch stopérov zo základnej zostavy, keď si najskôr obnovil chronické zranenie stehenného svalu kapitán Kompany a potom z ihriska odkrivkal aj Otamendi. Hostia z Kyjeva sa snažili vytvoriť si príležitosti na skórovanie, ale pozorná obrana súpera ich prakticky k ničomu nepustila. Po záverečnom hvizde okrem postupu domáci hráči oslavoval aj fakt, že prvýkrát v aktuálnej sezóne LM si ako tím udržali čisté konto a neinkasovali.

Historický postup Man City zatienilo zranenie kapitána Kompanyho

Už po siedmich minútach hry sa z trávnika porúčal domáci kapitán Vincent Kompany. Belgický stopér si pri súboji o loptu obnovil zranenie problematického stehenného svalu. Od svojho príchodu do City v roku 2008 si rovnaký sval poškodil štrnástykrát. O štvrťhodinu neskôr ho nasledoval jeho kolega zo stredu obrany Nicolas Otamendi. Argentínčan si pri zrážke s protihráčom poranil koleno a nahradiť ho musel jeho krajan Martin Demichelis. Domácu obranu však vynútené zmeny nerozhádzali a počas celého zápasu stála na pevných nohách. Výraznejšiu šancu mali Ukrajinci až v samom závere, keď striedajúci Oleksandr Jakovenko z päťky napálil len do dobre postaveného Joea Harta. Po konečnom hvizde okrem postupu hráči City oslavovali aj fakt, že prvýkrát v aktuálnej sezóne LM si udržali čisté konto a neinkasovali.

Na snímke vpravo hráč City Vincent Kompany, vľavo hráč Kyjeva Oleg Gusev v odvetnom zápase osemfinále futbalovej Ligy majstrov Manchester City - Dynamo Kyjev v utorok 15. marca 2016. Foto: TASR/AP

"Som spokojný, pretože sme postúpili do ďalšej fázy. Náš plán bol kontrolovať si náskok z prvého zápasu. Vedeli sme, že súper potrebuje tri góly a tak sme vyčkávali, čo urobí. Teší ma, že sme ich prakticky k ničomu nepustili, až na tú jednu šancu v závere. Z našej strany to bol kvalitný taktický výkon," hodnotil odvetu domáci kouč Manuel Pellegrini. Mrzelo ho najmä Kompanyho zranenie. "Nicolas (Otamendi) bude o pár dní v poriadku, koleno má len narazené. Zložitejšie to bude s Kompanym. Ide o svalové zranenie, dá sa očakávať, že mimo hry bude minimálne štyri týždne. Vincent je však bojovník, vrátil sa už veľakrát a vráti sa opäť," dodal.

Jeho náprotivok na lavičke súpera Serhij Rebrov vedel, že Dynamo prišlo o postup už v prvom zápase. "Dnes sme hrali lepšie ako v Kyjeve, vytvorili sme si viac šancí. Ak by sme hrali pred troma týždňami tak ako dnes, potom si myslím, že dvojzápas by bol určite zaujímavejší. Každopádne, táto sezóna Ligy majstrov bola pre mojich hráčov jedna veľká skúsenosť. Zaslúžia si poďakovanie, pretože kvalitne reprezentovali náš klub. Chceme byť ešte lepší, do budúcnosti sa pozeráme s optimizmom," vyjadril sa Rebrov.

Zaujímavejší zápas sa hral v Madride. Atletico i PSV už v prvom zápase v Holandsku naznačili, že rozlosovanie proti sebe postavilo dve vyrovnané mužstvá. V úvode odvety sa hrali taktické šachy, ani jeden z tímov nechcel urobiť osudnú chybu. Prvú veľkú príležitosť mali v 15. minúte domáci. Koke si šikovne zabehol za obranu na prihrávku od Juanfrana, jeho center našiel v šestnástke Griezmanna, ale Francúz v koncovke zaváhal. V 37. minúte sa v ďalšej dobrej šanci ocitol Griezmann, v skórovaní ho však zastavili rozhodcovia, ktorí mu odpískali postavenie mimo hry. Po zmene strán mohli udrieť hostia. Blízko k úvodnému gólu mal Locadia, ktorého nepríjemnú strelu z hranice šestnástky vytlačil Oblak do žrde. Následná dorážka De Jonga už nemala potrebný smer a ani razanciu. V závere riadneho hracieho času mali obe mužstvá sľubné šance, ale bez želaného gólového efektu. Zmenu v skóre neprinieslo ani predĺženie a tak musel rozhodnúť rozstrel zo značky bieleho bodu.

Deja vu pre Atletico, postup opäť vybojovalo v rozstrele

Po 210 minútach bez gólu našli strelci svoj apetít v rozstrele a premenili prvých štrnásť pokusov.

Futbalista PSV Luciano Narsingh sa drží za tvár po nepremenení penalty v rozstrele zo značky pokutového kopu v odvetnom zápase osemfinále futbalovej Ligy majstrov Atlético Madrid - PSV Eindhoven v Madride 15. marca 2016. Foto: TASR/AP

Zaváhal až hosťujúci Luciano Narsingh, ktorý na začiatku ôsmej série napálil loptu do brvna. Vypredaný Štadión Vicenteho Calderóna následne rozburácal Juanfran a poslal Atletico do štvrťfinále. Rovnakým spôsobom postúpili Madridčania medzi najlepšiu osmičku aj vlani, keď v rozstrele postúpili cez Bayer Leverkusen. "Bola to neskutočná dráma. Verili sme si, tréner nám ukázal dôveru a v rozhodujúcich momentoch nás podržali naši skvelí fanúšikovia. Opäť sme ukázali veľké srdce a hlad po úspechu," konštatoval Juanfran.

Tréner Atletica Diego Simeone po ďalšom zvládnutom rozstrele priznal, že jeho hráči strely z 11m špeciálne netrénujú. "Nemá to zmysel, pretože to je zakaždým lotéria. Hráčov do rozstrelu rovnako ako vlani vybral (asistent) German Burgos a opäť to vyšlo. Patrí mu za to vďaka. Sme veľmi šťastní. Za postupom do štvrťfinále stojí veľa tvrdej práce veľkého počtu ľudí. Budeme naďalej tvrdo makať a pokúsime sa ísť v súťaži čo najďalej," vravel Simeone.

Vôbec po prvý raz sa vo vyraďovacej časti Ligy majstrov stalo, že rozstrel musel rozhodnúť dvojzápas, ktorý sa skončil so skóre 0:0. Podľa kouča PSV Phillipa Cocua si postup zaslúžili obe mužstvá. "V oboch zápasoch proti silnému súperovi sme predviedli dobrý taktický výkon. Moji zverenci výborne bránili, bojovali. A preto si nezaslúžili prehrať na penalty. Chýbalo nám trochu šťastia, pretože ak by sme skórovali v riadnom hracom čase, domáci by potrebovali dva góly. Spravodlivé by bolo, ak by postúpili oba tímy, ale to samozrejme nie je možné. Gratulujeme Atleticu, my odchádzame so zdvihnutými hlavami," hodnotil Cocu.