Na archívnej snímke vpravo slovenský útočník Chicaga Marián Hossa Foto: TASR/AP

New York 17. marca (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa sa v noci na štvrtok strelecky presadil v zámorskej NHL, jeho gól vo vlastnom oslabení však neodvrátil domácu prehru Chicaga s Philadelphiou. Flyers sa zásluhou víťazstva 3:2 posunuli v tabuľke Východnej konferencie po dlhšom čase na postupovú priečku do play off, odkiaľ vytlačili Detroit.

Hossa otvoril skóre duelu v 9. minúte, keď sa v oslabení dostal do úniku a ten bezpečne premenil strelou na vyrážačku Michala Neuvirtha. Bol to jeho 11. gól a 29. kanadský bod v prebiehajúcej sezóne, ale prvý po návrate na ľad po zranení ľavej nohy. Predtým naposledy skóroval 6. februára do siete Dallasu. Hossa strelil 497. gól v kariére a 11 zápasov pred koncom základnej časti ešte oživil nádej, že sa významného míľnika 500 gólov dočká ešte v tejto sezóne. Slovenský útočník dal druhý gól v oslabení v sezóne a 32. v kariére, čím sa v historickom poradí vyrovnal krajanovi Petrovi Bondrovi a ďalšej legende Joeovi Sakicovi. Len 13 hokejistov v dejinách súťaže dalo viac gólov v početnej nevýhode. Rekordérom je Wayne Gretzky so 73 zásahmi.

Blackhawks krátko po Hossovom zásahu nevyužili takmer dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov a v závere tretiny prišiel trest, keď Ryan White vyrovnal. Chicago viedlo ešte raz zásluhou kapitána Jonathana Toewsa, ale hostia gólmi Braydena Schenna a Radka Gudasa z 50. minúty duel otočili a vyhral ôsmy z posledných desiatich zápasov. Naopak Chicago prehralo štvrtý duel za sebou a prežíva najhoršiu sériu v sezóne. "Nechcem hovoriť, že je čas na paniku, ale určite sa musíme zobudiť. Play off sa blíži a my potrebujeme vyhrávať," povedal pre nhl.com najproduktívnejší hráč súťaže Patrick Kane. "Je to ťažké. Viedli sme 1:0 a mali sme šance na zvýšenie skóre. To by nám určite pomohlo," dodal obranca Brent Seabrook. Hossa zaznamenal štyri strelecké pokusy a krátko pred rozhodujúcim zásahom Gudasa mohol za stavu 2:2 strhnúť vedenie na stranu Blackhawks, vo veľkej šanci však Neuvirtha neprekonal. Druhý slovenský útočník v službách Chicaga Richard Pánik šancu v zostave nedostal.

Bodoval aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý asistenciou prispel k víťazstvu Edmontonu 6:4 nad St. Louis. Oilers strelili štyri góly v presilovke a zastavili osemzápasovú sériu prehier proti St. Louis. Edmonton predtým využil len jednu z 32 presiloviek, teraz paradoxne explodoval proti druhému najlepšiemu tímu NHL v oslabení. Sekera zaznamenal 20. asistenciu v sezóne, keď v 28. minúte dorazil jeho strelu v presilovke Mark Letestu a zvýšil na 3:2. "Venovali sme dostatok času nácviku presiloviek. Hrali sme to jednoducho, nechceli sme každú cenu streliť pekný gól. Strela, dorážka, tak to má vyzerať," povedal tréner "olejárov" Todd McLellan. Sekera bol na ľade takmer 24 minút a zaznamenal dva mínusové body. Edmonton vyhral šiesty zápas z posledných desiatich, na druhej strane St. Louis po šesťzápasovej sérii výhier prehralo druhý zápas po sebe. Po dva góly strelili Ryan Nugent-Hopkins a Letestu, ktorý pridal aj asistenciu.

"Plamene" z Calgary zdolali Winnipeg 4:1, keď opäť úradoval český krídelník Michael Frolík. Po hetriku zažil ďalší trojbodový večer a s bilanciou 1+2 sa výrazne podpísal pod úspech kanadského tímu. Calgary už na play off nemôžu pomýšľať. "Chceme napriek tomu sezónu zakončiť čo najlepšie. V každom zápase ideme tvrdo za víťazstvom," povedal Frolík. V drese Jets sa tentokrát nepresadil slovenský útočník Marko Daňo, ktorý bol na ľade takmer 16 minút a zaznamenal tri strely. V tretej minúte nechtiac zmaril radosť Alexandrovi Burmistrovovi z otváracieho gólu, pretože pred strelou ruského útočníka jemne vrazil do brankára Flames Joniho Ortia a rozhodcovia gól neuznali.

O víťazstve Montrealu v Buffale 3:2 rozhodol v predĺžení Paul Byron, keď si jeho prihrávku nešťastne tečoval do vlastnej bránky obranca Zach Bogosian. Sabres vyhrali na strely 43:22, ale výborný výkon podal v bránke Canadiens Ben Scrivens, ktorý chytil 41 pokusov domácich. "Hrali sme proti tímu, ktorý bol svieži a oddýchnutý, kým my sme hrali noc predtým a prejavila sa únava. Výkon nebol dobrý, ale potešil ma prístup hráčov. Dosiahli sme charakterné víťazstvo," povedal pre zámorské médiá tréner Montrealu Michel Therrien. Svoj prvý gól v NHL vo svojom 47. zápase strelil v 47. sekunde druhej tretiny obranca Montrealu Greg Pateryn a vyrovnal na 1:1.

Colorado vyhralo vo Vancouveri 3:1 a udržalo si postupovú pozíciu v Západnej konferencii. Hrdinom duelu bol autor dvoch gólov, dánsky útočník Mikkel Bödker. Pomohol mu stredajší rozhovor s trénerom Patrickom Royom, ktorý mu chcel radami zvýšiť sebavedomie. "Zavolal si ma a povedal, aby som si viac veril, išiel dôraznejšie do bránky. Zafungovalo to výborne," prezradil Bödker, ktorý prišiel do Colorada 29. februára z Arizony. V prvých šiestich dueloch za Avalanche dal len jeden gól, hoci mal veľa šancí. V drese Vancouveru debutoval dvojmetrový ruský obranca Nikita Trjamkin a hneď zaznamenal asistenciu. Dvadsaťjedenročný mladík odohral celú sezónu v KHL v Jekaterinburgu a potom sa presunul do zámoria. "Prvý zápas v NHL som si užil. Ihrisko je menšie a všetko rýchlejšie. Musím sa adaptovať," povedal cez prekladateľa.

O víťazstve New Yorku Rangers na ľade Anaheimu 2:1 rozhodol obranca Kevin Klein, ktorý prvýkrát v kariére strelil dva góly v jednom zápase. "Jazdci" tak úspešne začali trojzápasový kalifornský trip. Ducks viedli po prvej tretine zásluhou Jamieho McGinna, ktorý skóroval práve po hrúbke Kleina. Obranca Rangers však potom svoju chybu odčinil najlepším možným spôsobom. Víťazný gól dal 6:41 minúty pred koncom tretej časti po výbornej prihrávke Erica Staala.

Sumáre NHL:

BUFFALO SABRES - MONTREAL CANADIENS 2:3 pp (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)
Góly:
16. Bogosian (R. O'Reilly, Ristolainen), 52. Foligno (Legwand, Pysyk) - 21. Pateryn (Galchenyuk), 40. Markov (Plekanec, Pacioretty), 64. Byron. Brankári: Lehner - Scrivens, strely na bránku: 43:22, 18.815 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - PHILADELPHIA FLYERS 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Góly:
9. HOSSA (Anisimov, Hjalmarsson), 25. Toews (Kane) - 19. White (MacDonald, Couturier), 34. Schenn (Giroux, Simmonds), 50. Gudas (Couturier, Raffl). Brankári: Darling - Neuvirth, strely na bránku: 26:29, 22.113 divákov.

EDMONTON OILERS - ST. LOUIS BLUES 6:4 (2:1, 3:1, 1:2)
Góly:
8. Nugent-Hopkins (Maroon, Jakupov), 14. Hall (Pakarinen, Oesterle), 28. Letestu (SEKERA, McDavid), 36. Draisaitl (McDavid, Letestu), 39. Nugent-Hopkins (Maroon, Jakupov), 60. Letestu (Hendricks, Oesterle) - 15. Backes (Parayko), 26. Schwartz (Edmundson, Lehterä), 41. Berglund (Schwartz, Tarasenko), 46. Backes (Pietrangelo, Jaškin). Brankári: Talbot - Allen, strely na bránku: 27:28, 16.839 divákov.

CALGARY FLAMES - WINNIPEG JETS 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Góly:
6. Colborne (Frolík, Backlund), 13. Frolík (Backlund, Colborne), 19. Monahan (Giordano, Gaudreau), 60. Giordano (Frolík) - 31. Stafford (Wheeler). Brankári: Ortio - Pavelec, strely na bránku: 21:29, 18.929 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - COLORADO AVALANCHE 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Góly:
12. H. Sedin (D. Sedin, Trjamkin) - 14. Bödker (Iginla, Duchene), 41. Bödker (MacKinnon), 46. Martinsen (Matthias). Brankári: Miller - Varlamov, strely na bránku: 29:34, 18.426 divákov.

ANAHEIM DUCKS - NEW YORK RANGERS 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Góly:
15. McGinn (Perry) - 24. Klein (Glass, Moore), 54. Klein (Miller, E. Staal). Brankári: Gibson - Raanta, strely na bránku: 23:23, 15.400 divákov.

Slováci v akcii:
Marián Hossa (Chicago) 17:42 1 0 1 +1 4 0
Andrej Sekera (Edmonton) 23:50 0 1 1 -2 3 0
Marko Daňo (Winnipeg) 15:48 0 0 0 -1 3 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj videí: nhl.com