Prezident zvolal ustanovujúcu schôdzu parlamentu na 23. marca

Na snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 17. marca (TASR) - Ustanovujúca schôdza Národnej rady SR sa bude konať v stredu 23. marca. Oznámil to dnes prezident SR Andrej Kiska.

Hlava štátu dnes prijala lídra Smeru-SD Roberta Fica, ktorý minulý týždeň dostal poverenie na rokovanie o zostavení vlády. "Predseda strany Smer-SD, ktorá v parlamentných voľbách získala najviac hlasov, informoval prezidenta, že dosiahol dohodu s tromi partnermi o úsilí vytvoriť vládnu koalíciu. Na základe týchto informácií a podľa Ústavy SR zvolá prezident ustanovujúcu schôdzu Národnej rady SR na stredu 23. marca," informoval Martin Lipták z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Na ustanovujúcej schôdzi parlamentu budú novozvolení poslanci skladať ústavou predpísaný sľub, čím sa formálne ujmú mandátov. Plénum si tiež zvolí vedenie parlamentu a výborov, do ktorých rozdelí jednotlivých poslancov.

Po tomto zasadnutí parlamentu podá končiaca jednofarebná vláda Smeru-SD do rúk prezidenta demisiu. Ten vzápätí vymenuje novú vládu na čele s Ficom, s ktorým budú v koalícii aj SNS, Most-Híd a #Sieť. Nový kabinet potom musí do 30 dní predstúpiť pred parlament s programovým vyhlásením a získať dôveru nadpolovičnej väčšiny snemovne.

Budúca koalícia, ktorá by sa mala v parlamente opierať o 81 hlasov, sa už dohodla, že pozíciu predsedu NR SR obsadí SNS. Smer-SD, Most-Híd a #Sieť nominujú po jednom podpredsedovi a jedna pozícia podpredsedu bude patriť opozícii. Post predsedu parlamentu by údajne mohol obsadiť šéf národniarov Andrej Danko. Podpredsedov by mu mali robiť Béla Bugár, Radoslav Procházka a zrejme Marek Maďarič.

Vo vláde obsadí najsilnejšia strana Smer-SD okrem funkcie premiéra aj post vicepremiéra pre investície a ministerstvá vnútra, financií, zahraničných vecí, zdravotníctva, hospodárstva, kultúry a práce. SNS bude nominovať ministrov obrany, školstva a pôdohospodárstva. Most-Híd nominuje ministrov spravodlivosti a životného prostredia a #Sieť ministra dopravy. Mená nových ministrov zatiaľ oficiálne neoznámili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.