Švajčiarska národná banka nezmenila úrokové sadzby

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zürich 17. marca (TASR) - Švajčiarska národná banka (SNB) pokračuje v expanzívnej menovej politike. Zopakovala tiež, že naďalej bude aktívna na devízovom trhu. Informovala o tom agentúra RTTNews.

SNB nezmenila úrokové sadzby. Depozitná sadzba zostala na úrovni -0,75 % a trojmesačná Libor sadzba v pásme -1,25 % až -0,25 %.

Banka v januári 2015 zrušila strop na posilnenie franku stanovený na 1,2 CHF/EUR, čo malo za následok prudké posilnenie domácej meny. SNB zopakovala, že v prípade potreby zostane aktívna na devízovom trhu, aby ovplyvnila výmenný kurz franku.

Negatívne úrokové sadzby spoločne s pripravenosťou intervenovať na devízovom trhu majú za cieľ oslabiť tlak na nárast kurzu franku, uviedla SNB. Menová politika sa týmto spôsobom snaží stabilizovať vývoj cien a podporiť ekonomickú aktivitu.

SNB naďalej očakáva, že inflácia sa na budúci rok vráti do pozitívneho teritória. V tomto roku počíta s poklesom spotrebiteľských cien o 0,8 % namiesto pôvodne očakávaného zníženia o 0,5 %. Inflačná prognóza pre rok 2017 klesla na +0,1 % z +0,3 %. V roku 2018 by sa mala inflácia zrýchliť na 0,9 %.

Oživovanie ekonomiky sa tento rok podľa SNB spomalí. Banka predpovedá, že švajčiarsky hrubý domáci produkt (HDP) sa tento rok zvýši o 1 % až 1,5 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.