Opozíciu čaká delenie predsedníckych funkcií v kontrolných výboroch

Na archívnej snímke zľava Igor Matovič, Daniel Lipšic a Richard Sulík. Foto: TASR/Jakub Kotian

Bratislava 18. marca (TASR) - Štyri opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina a ĽSNS by sa mali v najbližších dňoch dohodnúť, ako si rozdelia pozície predsedov v kontrolných výboroch Národnej rady (NR) SR. Líder Smeru-SD Robert Fico už oznámil, že aj budúca koalícia bude pokračovať v tradícii obsadzovania týchto kresiel opozičnými poslancami.

Malo by ísť o Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti NBÚ, Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Opoziční poslanci sú tradične aj na čele Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. V doterajšom volebnom období viedol opozičný poslanec aj Zahraničný výbor NR SR, predtým to však nebývalo pravidlom.

"Čo sa týka výborov, predseda SaS Richard Sulík sa bude, samozrejme, radiť minimálne s predsedami OĽaNO-NOVA a Sme rodina Igorom Matovičom a Borisom Kollárom. Urobí tak pravdepodobne v pondelok (21.3.),"
uviedla pre TASR hovorkyňa najsilnejšej opozičnej strany SaS Katarína Svrčeková.

Predsedov výborov volí plénum, kandidát tak musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Tieto posty, ako aj celé vedenie parlamentu, sa budú voliť už na ustanovujúcej schôdzi NR SR, ktorú prezident SR Andrej Kiska zvolal na stredu 23. marca.

Opozícia bude obsadzovať aj jeden zo štyroch postov podpredsedu parlamentu, podľa volebného výsledku by mal pripadnúť SaS. V doterajšom volebnom období malo podpredsedu parlamentu hnutie OĽaNO v osobe Eriky Jurinovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.