Takto sa slovenské mestá zapoja do dnešnej Hodiny Zeme

Ilustračná snímka Foto: TASR - Erika Ďurčová

Partizánske 19. marca (TASR) - Do akcie Hodina Zeme, ktorá má za cieľ upozorniť na svetelné znečistenie planéty, sa môžu zapojiť aj obyvatelia Partizánskeho. Urobiť tak môžu vypnutím osvetlenia a spotrebičov vo svojich domácnostiach v sobotu 19. marca od 20.30 h do 21.30 h. V tomto čase pripravilo mesto v spolupráci s partnermi aj menší program na Námestí SNP v podobe sprievodu s lampiónmi.

Podujatie na námestí podporili skupina Folktón, Folkový klub a nadšenci bubnovania. Jeho organizátormi sú mesto Partizánske, miestny mládežnícky parlament, informačné centrum mladých a Mestská umelecká agentúra Partizánske.

TASR o akcii informovala Martina Skaličanová z Mestského úradu v Partizánskom.

V Trnave a Hlohovci vypnú pamiatky

Mestá Trnava i Hlohovec sú pravidelnými účastníkmi celosvetovej ekologickej akcie Hodina Zeme a pripoja sa k nej aj v sobotu 19. marca.

V krajskom meste podľa informácií hovorcu trnavskej radnice Pavla Tomašoviča bude v čase od 20.30 do 21.30 h vypnutá iluminácia viacerých najznámejších historických objektov – Katedrálneho chrámu sv. Jána Krstiteľa, stredovekých hradieb a Bernolákovej brány, tiež mestskej veže a sochy Najsvätejšej Trojice na centrálnom Trojičnom námestí. Mesto pravidelne vyzýva na účasť na podujatí aj svojich občanov obmedzením či vypnutím svetiel vo svojich domácnostiach.

Hodinu budú ponorené do tmy aj tri kostolné veže v Hlohovci. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Hrinkovej Siebenstichovej ide o kostoly sv. Michala Archanjela na Námestí sv. Michala, Ducha svätého na Námestí sv. Cyrila a Metoda (pod Beranom) a Všetkých svätých – Františkánsky kláštor na Františkánskom námestí.

Do Hodiny Zeme sa zapoja aj v Kremnici

Do celosvetového projektu Hodina Zeme sa v sobotu 19. marca zapoja aj v Kremnici. Do tmy sa ponorí dominanta mesta Mestský hrad Kremnica a tiež budova Múzea mincí a medailí v Kremnici.

Hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Solčányiová uviedla, že tieto objekty sa ponoria do tmy v rovnakom čase ako ostatné významné budovy a historické pamiatky sveta, a to od 20.30 h do 21.30 h.

Zapoja sa aj Košice

Samospráva mesta Košice sa v sobotu (19.3.) zapojí do celosvetového klimatického projektu Hodina Zeme. V rámci tejto ekologickej iniciatívy sa na hodinu ponorí do tmy Dóm Sv. Alžbety a vypnuté bude verejné osvetlenie na jednej z najrušnejších košických ciest na Alejovej ulici. Hodina Zeme potrvá od 20.30 do 21.30 h.

"Stotožňujeme sa s myšlienkou projektu, ktorou je upriamiť pozornosť na ochranu životného prostredia, a preto sa do projektu každoročne zapájame bez zaváhania. Vypnutím verejného osvetlenia na Alejovej ulici a vypnutím nasvietenia našej najväčšej dominanty sa pripojíme k miliarde ľudí na celom svete, ktorej klimatické zmeny nie sú ľahostajné," uviedol primátor Richard Raši. 

Magistrát mesta ďalej uviedol, že do projektu sa môžu zapojiť aj obyvatelia Košíc, keď o 20.30 h na hodinu zhasnú svetlá vo svojej domácnosti či firme.

Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou kampaňou zameranou na zvýšenie povedomia verejnosti v oblasti klimatických zmien. Zhasnutím svetla na 60 minút vytvára symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k ochrane životného prostredia môže prispieť každý. Projekt odštartoval v roku 2007 v Sydney, keď svetlá a elektrospotrebiče vyplo 2,2 milióna domov a podnikov. Každoročne sa pripája väčší počet firiem, škôl, miest a obyvateľov.

Košice sa do projektu oficiálne prvýkrát zapojili v roku 2010.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.