Brexit uškodí finančnému sektoru v Británii, varuje ďalšia štúdia

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Londýn 21. marca (TASR) - Ak sa Británia rozhodne pre odchod z Európskej únie (EÚ), uštedrí tak bankám v Londýne tvrdý úder. Tzv. brexit totiž vyvolá neistotu, konštatuje sa v štúdii, ktorú si objednala európska banková lobby AFME. Informovala o tom agentúra Reuters.

Štúdia má 68 strán a vypracovala ju právnická firma Clifford Chance. Autori štúdie sa sústredili na možné dôsledky brexitu, ak sa britskí voliči v referende, ktoré sa uskutoční 23. júna, rozhodnú pre odchod Británie z EÚ.

Táto štúdia je ďalším z celého radu varovaní, ktoré upozorňujú na negatívny vplyv brexitu na finančný sektor v krajine. Banky a investičné firmy z londýnskeho City patria pritom medzi najväčších platcov daní v Británii a pôsobia v celej EÚ. Po vystúpení z európskeho bloku, a teda aj z jednotného európskeho trhu, sa však na ne budú vzťahovať obmedzenia spojené s cezhraničným podnikaním, upozornila štúdia.

Mnohé banky, vrátane zahraničných, ako sú americké JPMorgan, Morgan Stanley a Goldman Sachs, si vytvorili európsku základňu práve v Londýne, ktoré je najväčším finančným centrom na starom kontinente. Po brexite však stratia povolenie ponúkať služby naprieč úniou.

Stúpenci brexitu vo svojej kampani argumentujú, že Británia si po odchode z EÚ môže dohodnúť nové a lepšie obchodné podmienky pre podnikanie v európskom bloku vzhľadom na veľkosť a význam londýnskeho finančného centra a svojej ekonomiky. Tvrdia tiež, že Británia si potom bude môcť "napísať vlastné finančné pravidlá".

Podľa štúdie však EÚ nemôže garantovať bankám z Londýna, ktoré nie sú z členských štátov únie, povolenie na podnikanie v celom bloku.

Británia sa po odchode z únie bude podobne ako Nórsko musieť stať členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EEA), ak bude chcieť využívať aspoň niektoré výhody jednotného európskeho trhu bez toho, aby bola členom EÚ.

A kým nebude členom EEA, každá zmena obchodnej dohody bude mať "potenciál obmedziť cezhraničný obchod" s britskými ostrovmi. Preto je pravdepodobné, že brexit prinesie dlhé obdobie neistoty spojené s týmito obmedzeniami, čo ovplyvní situáciu na trhu aj plány firiem, upozornil Chris Bates z Clifford Chance.

No aj napriek tomu nemecká Deutsche Börse minulý týždeň oznámila, že sa dohodla na podmienkach zlúčenia s londýnskou London Stock Exchange (LSE) a vyhlásila, že ani hrozba brexitu jej plány "nevykoľají".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.