RÚZ: Priority novej vlády sa málo venujú podnikateľskému prostrediu

Na snímke tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 21. marca (TASR) - Programové priority novovznikajúcej slovenskej vlády sa málo venujú podnikateľskému prostrediu. Uviedol to tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.

Zamestnávatelia združení v RÚZ podľa neho s prekvapením konštatujú absenciu systémových opatrení smerujúcich ku skvalitneniu podnikateľského prostredia a podpore slovenského priemyslu. Pritom práve opatrenia ako modernizácia pracovnej legislatívy, reforma regulačného rámca v energetike, systému vzdelávania, systematickejšia tvorba legislatívy, či odstraňovanie byrokratických prekážok môžu zásadne prispieť k posilneniu konkurencieschopnosti Slovenska a tvorbe nových pracovných miest.

Návrh programových priorít vlády Slovenska pre roky 2016 až 2020 predstavený lídrami strán budúcej vládnej koalície je podľa zamestnávateľov združených v RÚZ málo ambiciózny a zásadne prehliada systémové opatrenia zamerané na skvalitňovanie podnikateľského prostredia a podporu priemyslu na Slovensku.

Programové priority síce obsahujú čiastkové opatrenia, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu súčasného stavu, avšak v dokumente celkovo úplne absentujú návrhy systémových opatrení. Znenie programových priorít je pre slovenských zamestnávateľov znepokojujúce najmä vzhľadom na fakt, že minimálne tri zo štyroch budúcich vládnych strán pred voľbami deklarovali záujem realizovať zásadné opatrenia na skvalitnenie podnikateľského prostredia.

RÚZ vzhľadom na dlhodobo nezlepšujúci sa stav podmienok pre podnikanie očakáva, že programové vyhlásenie novej vlády SR bude obsahovať systémové opatrenia pre skvalitnenie prostredia a viditeľnejšiu podporu priemyslu.

Republiková únia zamestnávateľov pripomína tiež, že vláda SR sa zaviazala na plnenie špecifických odporúčaní Európskej komisie pre rok 2015, ktoré obsahujú požiadavky na reformy trhu práce, energetiky, vzdelávania, či v oblasti verejných financií. V záujme naplnenia týchto požiadaviek sú zamestnávatelia združení v RÚZ pripravení poskytnúť odbornú pomoc pri tvorbe samotného programového vyhlásenia vlády SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.