Dôverné informácie v mobilnom zariadení sú vystavené riziku napadnutia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 22. marca (TASR) - Až 30 % respondentov si svoje mobilné zariadenie berie so sebou do kúpeľne a až štvrtina s ním zdieľa svoje tajomstvá. Avšak práve táto dôvera môže byť príčinou zvýšeného rizika najmä vtedy, keď sa do systému zariadenia nabúrajú hackeri a odhalia svetu všetky ukryté tajomstvá. Ukázala to štúdia spoločnosti Kaspersky Lab a B2B International zameraná na vzťah medzi používateľom a jeho digitálnym zariadením.

Výsledky štúdie poukázali na to, že prevažná väčšina ľudí v Európe (88 %) má uložené dôležité, dôverné a v niektorých prípadoch aj nenahraditeľné informácie v smartfónoch či iných mobilných zariadeniach, vrátane hesiel, správ, fotiek, kontaktov, súborov a ďalších. Takmer jeden zo štyroch Európanov (23 %) pripúšťa, že má vo svojom zariadení informácie, ktoré by nerád zverejňoval.

Mimo domova sú zariadenia vystavené rôznym rizikám, vrátane poškodenia, straty či krádeže. Zároveň sú však vystavené aj hackerským útokom kyberzločincov, ktorých cieľom je ukradnutie dát alebo prípadne špehovanie používateľa. K najviac zraniteľným patria zariadenia, ktoré sa pripájajú na otvorené WiFi siete. Len málo ľudí si však uvedomuje tieto riziká a zaoberá sa ochranou pred nimi. Štúdia odhalila tiež, že len 18 % používateľov v Európe kontroluje a prispôsobuje svoje online aktivity pri pripojení na nezabezpečenú verejnú WiFi sieť, a to aj napriek skutočnosti, že hackeri vedia cez takéto pripojenie jednoducho zachytiť dáta a heslá. Len niečo okolo polovice používateľov (45%) využíva bezpečnostné funkcie, ktoré prichádzajú aj so zariadením, ide napríklad o blokovanie zariadenia na diaľku, či možnosť lokalizácie strateného zariadenie.

Takisto sa netreba spoliehať na to, že v prípade pripojenia na domácu sieť je užívateľ automaticky v bezpečí, keďže tu čelí iným a niekedy aj väčším rizikám, a to najmä v intímnych priestoroch ako spálňa či kúpeľňa. Hacknuté zariadenie dokáže bez problémov zapnúť napríklad kameru, pomocou ktorej zločinci môžu sledovať objekt pri bežných domácich činnostiach.

TASR informovala spoločnosť Kaspersky Lab.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.