Rakúske odbory žiadajú vytvorenie zamestnaneckého fondu v bankách

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Viedeň 22. marca (TASR) - Od finančnej krízy v roku 2008 zmizlo v rakúskom bankovom sektore viac než 5000 pracovných miest. Ľudia, ktorí takto prišli o prácu, v súčasnosti prakticky nemajú šancu získať v sektore nové zamestnanie. Odbory žiadajú vytvorenie sektorového fondu, ktorý by pomáhal obetiam reštrukturalizácie. Informovala o tom agentúra APA.

Odbory mienia tému fondu, ktorý existuje aj pre elektrotechnický a oceliarsky sektor, nastoliť pri kolektívnych vyjednávaniach pre zhruba 75.000 zamestnancov finančnej branže. Bez záväzného prísľubu inštitúcií na vytvorenie takéhoto fondu do júna tohto roka odbory odmietnu podpísať novú kolektívnu zmluvu.

Hlavný vyjednávač odborárov Wolfgang Pischinger poukázal na vyjadrenie guvernéra centrálnej banky Ewalda Nowotneho, že v nasledujúcich štyroch až piatich rokoch je ohrozené každé tretie miesto v bankovom sektore, čiže približne 25.000 miest. "Dúfame, že to nebude také tragické, ale pripraviť sa musíme," povedal Pischinger.

Celonárodný fond by mal odborom uľahčiť preškoľovanie zamestnancov, ktorí prídu o prácu z organizačných dôvodov, a zabrániť rastu nezamestnanosti. Doteraz v Rakúsku existujú dobrovoľné fondy, napríklad, v Erste Bank, BAWAG a Hypo Tirol. Odbory však dúfajú, že všetky bankové skupiny sa pripoja k ich úsiliu. Kritickým dňom pre kolektívne rokovania je streda 23. marca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.