Tradícia na Zelený štvrtok: Pápež bude dnes umývať nohy utečencom

Na archívnej snímke z roku 2015 pápež František na Zelený štvrtok na pamiatku Pánovej večere umýva nohy jednej z 12 väzňov v najväčšom väzení v talianskej metropole Rím - Rebibbii. Foto: TASR/AP

Vatikán 24. marca (TASR) - Pápež František plánuje uskutočniť na Zelený štvrtok predveľkonočný obrad umývania nôh v centre pre žiadateľov o azyl neďaleko Ríma. Potvrdil to v utorok Vatikán.

Arcibiskup Rino Fisichella v článku vatikánskych novín L'Osservatore Romano uviedol, že obrad umývania nôh sa uskutoční v utečeneckom centre v obci Castelnuovo di Porto v metropolitnej oblasti Ríma. Akt bude podľa jeho slov "jednoduchý, ale výrečný... Umývaním nôh utečencom pápež František naliehavo prosí o úctu pre každého jedného z nich," dodal arcibiskup naznačujúc, že mnohí z obyvateľov spomínanej obce nie sú katolíkmi.

O tom, že sa pápež tento rok chystá umývať nohy utečencom, informovali už minulý týždeň tlačová agentúra ANSA a vatikánsky blog Il Sismografo.

Obrad umývania nôh, vykonávaný na Zelený štvrtok, pripomína Ježiša, ktorý podľa kresťanského učenia umýval pred Poslednou večerou nohy 12 apoštolom.

Predchádzajúci pápeži zvykli umývať nohy kardinálom vo Vatikáne, ale František, ktorý sa usiluje obnoviť misionárskeho ducha katolíckej cirkvi, sa po svojom zvolení v roku 2013 s touto tradíciou rozišiel. V uplynulých troch rokoch vykonával obrad umývania nôh v centre pre mladistvých previnilcov, v charitatívnom domove pre postihnutých a starých ľudí a v najväčšom rímskom väzení.

Zelený štvrtok pripadá tento rok na 24. marca. Jeho obrady sa konajú tri dni pred Veľkou nocou, najvýznamnejším kresťanským sviatkom oslavujúcim Ježišovo zmŕtvychvstanie.

V katolíckych katedrálach slávia biskupi s kňazmi omše svätenia olejov

Omša svätenia olejov v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave na Zelený štvrtok 24. marca 2016. Na snímke vľavo trnavský arcibiskup Ján Orosch svätí oleje. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Podstatou dnešného Zeleného štvrtka je pre kresťanov spomienka na ustanov
enie Sviatosti Oltárnej a sviatosti kňazstva. Predpoludním slúžia biskupi v katolíckych katedrálach po celom Slovensku s kňazmi svojich diecéz sväté omše na pamiatku ustanovenia sviatosti kňazstva. Kňazi počas nich obnovujú svoje kňazské sľuby.

Počas týchto omší svätenia olejov, nazývaných Missa Chrismatis, biskupi a kňazi posväcujú tri druhy oleja: krizmu, olej katechumenov a olej chorých. V liturgii sa olej používa pri krste, birmovaní, udeľovaní sviatosti pomazania chorým a pri vysvätení kňazov.

Pomazanie olejom katechumenov (dospelých čakateľov na krst) má byť znamením posily v boji so zlým duchom. Pri udeľovaní sviatosti pomazania chorých sa používa olej chorých - Oleum infirmórum, ktorý má aj liečivé účinky a tlmí bolesť. Sviatosť pomazania posilňuje chorých na duši i na tele, mierni ich bolesť a úzkosť.

Krizma je olej, do ktorého sú primiešané voňavé prísady. U Izraelitov a iných vtedajších národov uvádzali kráľov do úradu tak, že ich pomazali olejom.

V Katedrále sv. Martina v Bratislave dnes omšu svätenia olejov slúžil predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Koncelebroval bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.

V hlavnom chráme Ordinariátu Ozbrojených síl (OS) a Ozbrojených zborov (OZ) SR - v Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch dnes ráno slávil omšu svätenia olejov vojenský ordinár biskup František Rábek. Prítomní boli vojenskí kapláni z celého Slovenska.

Popoludní a večer sa v katolíckych aj evanjelických kostoloch budú konať bohoslužby na pamiatku Pánovej Poslednej večere s učeníkmi.

Aj v gréckokatolíckej katedrále bola dnes svätá liturgia a posvätili myro

V bratislavskom gréckokatolíckom Katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža sa dnes konala archijerejská božská liturgia, ktorej sláveniu predsedal eparcha Peter Rusnák. Počas liturgie vladyka Peter posvätil myro a vykonal obrad umývania nôh kňazom i laikom.

Myro je vzácny voňavý olej pripravený z 33 vonných esencií, ktorý sa používa pri vysluhovaní sviatosti myropomazania (birmovania). Túto sviatosť vo východnom obrade udeľuje kňaz deťom hneď po sviatosti krstu.

Na záver liturgického slávenia sa konal obrad umývania nôh, ktorý je vo východnej cirkvi vyhradený iba biskupovi. Tento obrad sa koná pri čítaní časti z Jánovho evanjelia o umývaní nôh apoštolom pri Poslednej večeri.

Podvečer o 17.00 h sa v Katedrálnom chráme Povýšenia sv. Kríža uskutoční liturgia sv. Bazila Veľkého a čítanie evanjelií o odsúdení, utrpení, ukrižovaní a pochovaní Ježiša Krista.

Rovnaké slávenia sa v dnešný Veľký štvrtok konajú aj v Prešovskej gréckokatolíckej archieparchii a v Košickej eparchii za účasti najvyšších predstaviteľov cirkvi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.