Ruský dôstojník zahynul v boji pri sýrskej Palmýre

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva/Palmýra 25. marca (TASR) - Predstaviteľ ruskej armády vo štvrtok oznámil, že v boji pri starovekom sýrskom meste Palmýra zahynul ruský dôstojník.

Podľa tlačových agentúr TASS a RIA Novosti nemenovaný predstaviteľ na ruskej leteckej základni Humajmím v Sýrii povedal, že dôstojník pomáhal zameriavať nálety na pozície extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) neďaleko Palmýry.

Dôstojníka spozorovali bojovníci IS a obkľúčili ho. Dátum jeho smrti nebol uvedený, dodala tlačová agentúra AP.

Rusko vo štvrtok informovalo, že jeho bojové lietadlá zasiahli ciele v okolí Palmýry v rámci podpory tamojšej ofenzívy sýrskej armády.

Ruské bojové lietadlá zasiahli od nedele 20. marca do stredy 23. marca 146 cieľov a usmrtili 320 militantov. Zničili päť tankov, šesť delostreleckých systémov, dva sklady zbraní a 15 vozidiel.

Sýrska vláda za podpory ruských náletov už vstúpila do Palmýry, ktorú má od vlaňajšieho mája obsadenú Islamský štát.

Prezident Vladimir Putin minulý týždeň nariadil stiahnutie niektorých ruských bojových lietadiel zo Sýrie, ale dodal, že nálety proti IS a Frontu an-Nusra, napojenému na al-Káidu, budú pokračovať. Tieto militantné skupiny boli vylúčené z prímeria sprostredkovaného Ruskom a Spojenými štátmi, ktoré sa začalo 27. februára a zväčša sa dodržiava.

Predstaviteľ sýrskej vlády Maamún Abdulkarím vo štvrtok vyjadril nádej, že "nočná mora" v Palmýre sa skončila. Reagoval tak na správy, že armáda dorazila do historického mesta obsadeného Islamským štátom.

Abdulkarím, šéf štátneho úradu na ochranu historických pamiatok a múzeí v Sýrii, podľa svojich slov dúfa, že škody spôsobené militantmi IS na archeologických pokladoch v meste nebudú horšie, než sa predpokladá.

Mnohé z palmýrskych pamiatok z obdobia starovekej Rímskej ríše, vrátane 2000-ročného Bélovho chrámu a svetoznámeho Víťazného oblúka, vyhodili militanti do vzduchu. Mesto Palmýra je zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Abdulkarím vyhlásil, že bitka o Palmýru je "kultúrnou bitkou celého sveta a každého, kto verí v spoločné dedičstvo ľudstva".

V okolí historického mesta Palmýra pokračujú ťažké boje

Sýrske štátne médiá a opoziční aktivisti informovali o pokračujúcich ťažkých bojoch medzi vládnymi zložkami a militantmi extrémistickej skupiny Islamský štát (IS), ktoré aj dnes pokračujú na predmestiach historického mesta Palmýra v strednej Sýrii.

Obe strany podľa zdrojov citovaných agentúrou AP na seba útočia delostreleckou paľbou.

Vláde jednotky za podpory ruských náletov vo štvrtok na krátko vstúpili do Palmýry, povstalecké oddiely ich však zatlačili nazad a boje o túto pamiatku UNESCO aktuálne pokračujú v okolí hlavných vstupov do mesta.

Sýrska štátna agentúra SANA s odvolaním sa na nemenovaný zdroj sýrskej armády uviedla, že vojsku sa podarilo obsadiť strategický vrch v tesnej blízkosti mesta. Vládne sily ďalej prevzali kontrolu nad viacerými návršiami rozprestierajúcimi sa v okolí mesta.

Sýrska armáda začala veľkú ofenzívu s cieľom dobyť Palmýru pred dvoma týždňami. Džihádisti obsadili toto mesto v provincii Homs v máji 2015, čo vyvolalo celosvetové obavy o osud tamojších umeleckých diel.

Mnohé z palmýrskych pamiatok z obdobia starovekej Rímskej ríše, vrátane 2000-ročného Bélovho chrámu a svetoznámeho Víťazného oblúka, militanti medzičasom vyhodili do vzduchu. Mesto Palmýra je zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.