Na horách prevláda zamračené počasie, mierne sa oteplilo

Ilustračné foto Foto: TASR/Branislav Račko

Liptovský Hrádok 26. marca (TASR) - Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice trvá aj dnes vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách. Vo Fatrách je malé riziko pádu lavín, pretrváva tu prvý stupeň. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená, kritickejšie sú západné, juhozápadné a južné svahy vo vysokých polohách Tatier. Tu sa na starom tvrdom podklade nachádza novší, väčšinou previaty sneh, ktorý je uložený najmä vo forme snehových dosiek alebo vankúšov. "Na týchto miestach je stabilita nižšia, k uvoľneniu lavíny môže dôjsť hlavne pri väčšom dodatočnom zaťažení. Pri oteplení v poludňajších hodinách je možný výskyt malých spontánnych lavín a splazov z voľného alebo previateho snehu," upozornil.

Dnes prevládalo na horách zamračené, hmlisté počasie s doznievajúcim slabým snežením. Mierne sa oteplilo, teploty vzduchu sa pohybovali v rozpätí od mínus deviatich stupňov do jedného stupňa nad nulou. Fúkal len mierny, prevažne severozápadný vietor do šesť metrov za sekundu, na hrebeňoch Tatier a Nízkych Tatier miestami v nárazoch osem až 14 metrov za sekundu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.