Ústavný súd: Nekompletný počet sudcov ohrozuje funkčnosť rozhodovania

Ústavný súd SR Foto: TASR/František Iván

Košice 28. marca (TASR) – Ústavnému súdu (ÚS) SR chýbajú traja sudcovia z celkového počtu 13, čo môže mať negatívne dôsledky z hľadiska priemernej dĺžky konaní i rozhodovacej činnosti pléna súdu, keď je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých sudcov. Upozorňuje na to predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.

"V stave, keď plénum Ústavného súdu pracuje iba s desiatimi sudcami, sa obávam dvoch veľmi reálnych nepriaznivých následkov – ďalšieho predlžovania priemernej dĺžky konania a ešte závažnejšieho ohrozenia rozhodovania v pléne Ústavného súdu, pretože pri desiatich sudcoch sa bude ťažko pre meritórne rozhodnutie dosahovať počet aspoň sedem hlasov sudcov," uviedla Macejková. Tým sa podľa nej zvyšuje pravdepodobnosť, že sa návrhy, na ktorých prerokovanie je príslušné plénum a pri ktorých sa nedosiahne nadpolovičná väčšina (7) hlasov, budú zamietať z procesných dôvodov bez toho, aby sa o návrhu meritórne rozhodlo.

V roku 2015 bola podľa ÚS jeho rozhodovacia činnosť poznačená tradične vysokým počtom doručených podaní, ako aj nekompletným počtom ústavných sudcov. Vlani ÚS vybavil spolu 15.266 podaní. Doručených mu v priebehu minulého roku bolo 16.847 návrhov a sťažností. Napriek vysokému počtu doručených podaní sa podľa ÚS darilo zachovať vysokú dynamiku a relatívnu plynulosť rozhodovacej činnosti.

Priemerná dĺžka konania pred Ústavným súdom v roku 2015 bola 9,02 mesiaca. "Hoci sa priemerná dĺžka konania v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi (2014 – 8,15 mesiaca, 2013 – 6,23 mesiaca, 2012 – 3,34 mesiaca) v dôsledku pretrvávajúceho vysokého nápadu a chýbajúcich sudcov predĺžila, úsilie o jej skrátenie ostáva jedným zo stabilných cieľov Ústavného súdu," uviedol ÚS.

Prostredníctvom projektu Elektronizácia služieb Ústavného súdu Slovenskej republiky (OPIS I) môžu od konca minulého roku fyzické aj právnické osoby v komunikácii s ÚS využívať na jeho novej webovej stránke elektronické formuláre. Dôležitou zmenou je aj zavedenie náhodného elektronického prideľovania spisov.

"Je mojím veľkým prianím, aby aj tieto zavádzané technologické zmeny spolu s pokračujúcou zodpovednou prácou sudcov Ústavného súdu zabezpečili kvalitné a rýchle rozhodovanie aj v roku 2016 a nasledujúcich. Hoci už teraz možno s určitosťou povedať, že v súčasnej situácii, v ktorej sa kombinuje neúmerne vysoký nápad doručených podaní a zároveň neúplný počet sudcov Ústavného súdu, nestojíme pred ľahkou úlohou,"
konštatovala Macejková.

Nekompletné zloženie má ÚS od roku 2014, keď sa uvoľnili tri miesta ústavných sudcov. Prezident SR Andrej Kiska zo šestice kandidátov, ktorú schválil parlament, vymenoval len sudkyňu Janu Baricovú, u ostatných piatich podľa jeho slov nenašiel hlboký záujem o ústavné právo a potrebnú kvalifikáciu, aj keď zákonné nároky spĺňali. Následne došlo k právnym sporom o to, či na takýto postup mal oporu v ústave, pričom senát ÚS rozhodol, že prezident porušil práva troch sťažujúcich sa kandidátov. Ďalší jeden post na ÚS sa uvoľnil koncom februára tohto roku, vtedajšia Národná rada SR s väčšinou poslancov Smeru-SD zvolila dvoch kandidátov – Mojmíra Mamojku a Janu Laššákovú. Prezident zatiaľ v tejto veci nerozhodol, pred marcovými parlamentnými voľbami avizoval, že o ďalšom postupe chce hovoriť s predstaviteľmi politických strán v novom zákonodarnom zbore.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.