Do Turecka sa vrátili z Grécka prví migranti na základe dohody s EÚ

Na snímke azylanti nastupujú na loď v prístave Mytilini na gréckom ostrove Lesbos. Foto: TASR/AP

Atény/Istanbul 4. apríla (TASR) - Necelé tri týždne po uzavretí dohody medzi Európskou úniou a Tureckom dnes vrátia prvých migrantov z Grécka do Turecka. Približne 400 azylantov by mali odsunúť z ostrov vo východnom Egejskom mori, kde úrady očakávajú odpor. Príslušníci pobrežnej stráže hovorili o výbušnej atmosfére medzi utečencami, píše agentúra DPA.

V Turecku zasa protestovali proti prijatiu ľudí, ktorých majú premiestniť do pobrežného okresu Dikili. Tamojšie úrady sú podľa správy bezradné. Starosta Dikili Mustafa Tosun kritizoval, že turecké vláda miestnych predstaviteľov o svojich plánoch neinformovala.

Kontroverznou dohodou chce EÚ obmedziť prílev utečencov. Všetkých ľudí, ktorí od 20. marca nelegálne prišli do Grécka, by mali od dnešného dňa vrátiť do Turecka. Od uvedeného termínu dorazilo na grécke ostrovy okolo 5000 migrantov.

Deportácia sa netýka len ľudí, ktorí môžu dokázať, že sú v Turecku prenasledovaní. Za každého z Grécka vyhosteného Sýrčana by mal byť prijatý do EÚ legálne jeden sýrskych utečenec z Turecka. Toto opatrenie sa týka zatiaľ 72.000 sýrskych utečencov, ktorí hľadali v Turecku útočisko pred vojnou vo svojej krajine. Do Nemecka by malo prísť 15.000 z nich, prvých asi 35 Sýrčanov očakávajú v Hannoveri ešte dnes.

V mnohých krajinách EÚ panuje odpor voči prijatiu Sýrčanov. Podľa zdrojov z nemeckej vlády chcú prvých z Turecka začiatkom týždňa prijať aj Holandsko, Francúzsko, Fínsko a možno Portugalsko. Presné čísla nie sú známe. Európska komisia, ktorá má ústrednú pozíciu pri koordinácii, sa k tejto záležitosti dosiaľ nevyjadrila.

Agentúra AP konštatuje, že vracanie migrantov ohrozuje nedostatok personálu. Realizáciu dohody má na starosti pohraničná agentúra EÚ Frontex, tá však má podľa gréckeho krízového štábu k dispozícii necelú desatinu z 2300 pracovníkov, ktoré na celú operáciu potrebuje. Mali by ich poskytnúť členské krajiny únie.

Prvé lode doplávali

Do prístavu Dikili na západnom pobreží Turecka doplávali dnes prvé dve lode s migrantmi, ktorú vypravili z Grécka na základe novej dohody medzi Európskou úniou a Tureckom. Informovala o tom agentúra DPA.

Dve plavidlá s približne 136 migrantmi vypravili dnes ráno z gréckeho ostrova Lesbos. Počas plavby ich sprevádzala loď tureckej pobrežnej stráže a nad nimi krúžil policajný vrtuľník.

Po zakotvení vstúpili na palubu plavidla predstavitelia tureckých úradov a pohraničnej agentúry EÚ Frontex. Po vystúpení z lodí migranti odchádzali v sprievode tureckých predstaviteľov do pripravených registračných stanov. Na mieste boli prítomní aj zdravotníci, policajti a imigrační úradníci.

Na snímke do prístavu Dikili na západnom pobreží Turecka doplávala v pondelok 4. apríla 2016 prvá loď s migrantmi, ktorú vypravili z Grécka na základe novej dohody medzi Európskou úniou a Tureckom. Z gréckeho ostrova Lesbos vyplávali dnes prvé dve lode so 131 migrantmi vypravené v rámci európsko-tureckej dohody. Foto: TASR/AP

V prístave protestovala malá skupina demonštrantov s transparentom požadujúcim "zastavenie deportácií", podľa agentúry DPA však bola situácia v Dikili pokojná.

Tretia loď so 66 migrantmi vyplávala dnes dopoludnia z gréckeho ostrova Chios a smeruje do tureckého prístavu Cesme (čítaj: Češme). Vypravenie ďalších plavidiel sa dnes už neočakáva.

Podľa informácií gréckych úradov boli všetci migranti, ktorých dnes vrátili do Turecka, muži. Len dvaja z nich boli Sýrčania, ktorí sa rozhodli vrátiť do Turecka dobrovoľne. Zvyšok boli migranti z Pakistanu a severoafrických krajín, ktorí nemajú nárok na získanie azylu v EÚ.

Všetkých ľudí, ktorí od 20. marca nelegálne prišli do Grécka, by mali od dnešného dňa vracať do Turecka. Od uvedeného termínu dorazilo na grécke ostrovy okolo 5000 migrantov.

Ešte nie je koniec, varuje Maďarsko

Dohodou medzi Európskou úniou a Tureckom, ktorej cieľom je zastaviť prúd utečencov, sa ilegálna migrácia nekončí a tento problém nie je vyriešený. Vyhlásil to dnes v maďarskej verejnoprávnej televízii poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi.

"Osvedčená balkánska trasa bude zrejme definitívne uzatvorená a po uzatvorení dohody sa vytvorí nová trasa migrácie,"
povedal poradca, podľa ktorého prevádzači zrejme budú voziť migrantov smerom cez Albánsko alebo Taliansko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.