Afganec zo Slovenska stavia školu vo svojej rodnej krajine

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dolné Saliby 4. apríla (TASR) – Afganec pôsobiaci na Slovensku Nasir Jalili stavia školu pre afganské deti. Projekt sa stal jeho životným poslaním a vyjadrením jeho celoživotného postoja. Chce podať pomocnú ruku všade, kde je potrebné a dobre si uvedomuje cenu a význam vzdelania pre budúcnosť krajiny a jej obyvateľov. Nasir Jalili pôsobí na Mikrobiologickom ústave Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde je gestorom predmetu tropickej parazitológie, je medzinárodne uznávaným odborníkom. Pripravuje domácich a zahraničných študentov v oblasti mikrobiológie a lekárskej parazitológie.

„V súčasnosti v dôsledku dlhotrvajúcich konfliktov a nepokojov sa Afganistan stal jednou z najmenej rozvinutých krajín regiónu s vysokou, takmer 70-% negramotnosťou. Osobitne je táto skutočnosť vypuklá v ženskej populácii krajiny, kde je absencia vzdelávania ešte vyššia. Negramotnosť a nevzdelanosť obyvateľstva priamo súvisí s neschopnosťou rozvíjať ekonomiku krajiny a podporovať progresívne spoločenské zmeny,“ povedal pre TASR Jalili, v súčasnosti obyvateľ obce Dolné Saliby v okrese Galanta. Väčšinou z vlastných prostriedkov a úspor, s pomocou svojej rodiny a sponzorov začal koncom roka 2013 stavať základnú školu pre deti. Projekt predpokladá budovu s plochou 600 m2. V škole by sa malo zamestnať 15 až 20 učiteľov.

Podľa jeho ďalších slov škola bude prvým zariadením pre vzdelávanie v rozvíjajúcom sa predmestí Mazar e Sharif. V oblasti, ktorá sa vyznačovania donedávna mimoriadne vysokou bezpečnosťou v porovnaní s ostatnými provinciami Afganistanu. Do spádovej oblasti školy bude patriť okolo 500 obydlí a dve ďalšie dediny. Spolu pokrýva spádovú oblasť s asi 10.000 obyvateľmi, ktorí sú v súčasnosti bez základného školstva. Jednou z ďalších kľúčových ambícií projektu je umožniť prístup k vzdelaniu aj dievčatám. Tie sú v súčasnosti často silne diskriminované v prístupe k vzdelaniu a nová škola chce proti tejto diskriminácii bojovať práve svojím príkladom.

„Škola je už v súčasnosti v takom štádiu, že chýba už len asi 20 % nákladov do ukončenia prvého podlažia. Bude tam osem tried pre 600 detí, vo dvoch zmenách, 300 doobeda a 300 poobede, pre dievčatá a  chlapcov. Podporujeme hlavne vzdelanie dievčat,“ zdôraznil Jalili. Dodal, že školu doteraz najviac podporoval Vladimír Krčméry a jeho Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. „Dostali sme od nich finančné prostriedky na krytie 20 % všetkých nákladov, 15 % zabezpečili ľudia na Slovensku. Samozrejme prispievajú aj členovia mojej rodiny, takmer polovicu nákladov som hradil sám,“ vysvetlil. Pripomenul, že po skončení výstavby budovu školy odovzdajú tamojšiemu ministerstvu školstva.

Nasir Jalili si veľmi dobre uvedomuje, že pozdvihnúť krajinu môžu len vzdelaní ľudia, že vzdelanie je kľúčom k úspechu pred tmárstvom regresívnych, fundamentalistických síl. Je hrdý na to, že ženy v jeho rodine boli vždy vzdelané, a preto má jeho škola ambíciu vzdelávať dievčatá aj chlapcov bez rozdielu. Jalili sníva o Afganistane bezpečnom, vzdelanom, kde budú opäť chodiť expedície do Hindúkuša, tak ako do Nepálu. Krajinu, kde turisti budú obdivovať nádhernú mešitu v Herate a Mazar e Shárif a vedci budú prednášať na tamojších univerzitách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.