Gólová radosť hráčov Washingtonu Foto: TASR/AP

New York 15. apríla (TASR) - Hokejisti Washingtonu vstúpili úspešne do play off zámorskej NHL. Držitelia Prezidentskej trofeje za víťazstvo v základnej časti zdolali v úvodnom zápase štvrťfinále Východnej konferencie na domácom ľade Philadelphiu Flyers 2:0. New York Islanders uspeli v prvom dueli na Floride, keď "panterov" zdolali 5:4.

Vydarený prvý zápas má za sebou aj najvyššie nasadený tím Západnej konferencie Dallas, ktorý si poradil s Minnesotou 4:0. Los Angeles Kings nezvládli úvodný súboj série so San Jose. Na domácom ľade prehrali 3:4, keď sa v drese hostí prezentoval dvoma gólmi Joe Pavelski.

Washington prežil v prvej tretine duelu s Philadelphiou tri oslabenia a napokon svojho súpera zdolal 2:0. Brankár Braden Holtby si pripísal tretí kariérny shutout vo vyraďovačke, keď zlikvidoval všetkých 19 striel súpera. "Ubránené presilovky nám dali 'momentum' a najmä nás podržal brankár. Braden je celú sezónu našim stavebným kameňom a vyhráva nám zápasy," pochválil svojho spoluhráča Jay Beagle, ktorý v 57. minúte spečatil triumf Capitals. Hostia navyše prišli o centra Seana Couturiera, ktorý sa po strete s Alexom Ovečkinom v druhej tretine už do zápasu nevrátil. Úspešnosť v početnej nevýhode považoval za kľúčovú aj útočník Washingtonu Nicklas Backström: "Ak by strelili gól, bol by to úplne iný zápas. Ale boli sme dostatočne agresívni a príliš veľa sme im nedovolili."

Newyorskí Islanders stále bez zraneného slovenského brankára Jaroslava Haláka trikrát dokázali na ľade Floridy zmazať jednogólové manko a napokon v "prestrelke" vyhrali 5:4. Kapitán John Tavares sa pod to podpísal gólom a dvoma asistenciami. "Nebol to náš najlepší zápas, ale napokon sme našli cestu ako ho vyhrať. Teraz môžeme na tomto triumfe stavať. Vieme ale, že dokážeme hrať lepšie," hodnotil Tavares. Vo svojom premiérovom dueli v play off NHL zneškodnil nemecký gólman hostí Thomas Greiss 42 pukov, vrátane toho od Jaromíra Jágra pri hre domácich bez brankára v záverečnej minúte. Floride nepomohla ani produktivita Reillyho Smitha (2+1) a Jussiho Jokinena (1+2), brankár Roberto Luongo zasa prehral už svoj siedmy štart vo vyraďovačke za sebou. "Urobili sme dnes veľa dobrých vecí, ale aj obrovských chýb," smútil obranca Floridy Brian Campbell. Panthers ešte nikdy nedokázali postúpiť zo série, ktorej prvé stretnutie prehrali.

Gól a dve asistencie Jamieho Benna výrazne pomohli Dallasu k úspešnému vstupu do nadstavby. Stars si poradili s Minnesotou hladko 4:0, keď brankár Kari Lehtonen zlikvidoval 22 striel súpera a pripísal si druhé čisté konto v kariére v play off. "Pri troch góloch sme mali puk na hokejkách a darovali ho súperovi. To sa nesmie stávať," hneval sa kouč Minnesoty John Torchetti, ktorému citeľne chýbali ofenzívne opory Zach Parise a Thomas Vanek. Obaja budú s určitosťou chýbať aj v druhom zápase v Dallase v sobotu. "Kari bol dnes fenomenálny," pochválil brankára Lehtonena útočník domácich Jason Spezza, autor gólu a asistencie. "Celú sezónu sa môžeme spoľahnúť na dvoch skvelých brankárov a to nám dodáva absolútnu sebadôveru." Lehtonen dostal tentoraz prednosť pred krajanom Anttim Niemim. Gól pri svojom debute v play off zaznamenal český útočník Radek Faksa po prihrávke krajana Aleša Hemského a naštartoval tak svoj tím pri ceste za víťazstvom.

"Králi" z Los Angeles síce ešte na konci druhej tretiny viedli nad San Jose 3:2, náskok ale neudržali a hostia získali prvý zápas série vo svoj prospech. "Keď vyhráte úvodný diel série, vždy je to veľká vzpruha. Pred nami je ale ešte dlhá cesta," tvrdí autor dvoch presných zásahov a prvá hviezda duelu Pavelski. Ten sa postaral o víťazný gól iba 17 sekúnd po štarte tretej tretiny. "Poviem pravdu, že som ani nevedel, že puk je dnu. V prvom momente som iba počul, že skončil na žŕdke," povedal pre zámorské médiá Pavelski. Domáci, naďalej bez zraneného Mariána Gáboríka, mali síce potom prevahu, ale zápas dvoch kalifornských rivalov do predĺženia nedotiahli. "Neboli sme dnes dosť dobrí. Každý z nás môže hrať ešte lepšie," konštatoval kapitán Kings Dustin Brown.

1. kolo play off NHL /na štyri víťazstvá/

prvé zápasy štvrťfinále Východnej konferencie

WASHINGTON CAPITALS - PHILADELPHIA FLYERS 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly:
37. Carlson (Johansson, Backström), 57. Beagle (Johansson). Brankári: Holtby - Mason, strely na bránku: 31:19, 18.606 divákov

/stav série: 1:0/

FLORIDA PANTHERS – NEW YORK ISLANDERS 4:5 (2:2, 1:1, 1:2)
Góly:
2. Purcell (Hudler, Kulikov), 14. Jokinen (Campbell, Smith), 22. Smith (Petrovic, Jokinen), 47. Smith (Jokinen, Bjugstad) – 7. Nelson (Strome), 17. Nielsen (Tavares, Leddy), 40. Tavares (Okposo, Nielsen), 43. Okposo (Tavares), 47. Strome (Quine, Hamonic). Brankári: Luongo - Greiss, strely na bránku: 46:26, 17.422 divákov

/stav série: 0:1/

prvé zápasy štvrťfinále Západnej konferencie

DALLAS STARS – MINNESOTA WILD 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Góly:
24. Faksa (Hemský), 33. Spezza (Eaves, Benn), 55. Eaves (Spezza, Benn), 56. Benn. Brankári: Lehtonen - Dubnyk, strely na bránku: 32:22, 18.532 divákov

LOS ANGELES KINGS – SAN JOSE SHARKS 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
Góly:
3. Muzzin (Lucic, Pearson), 28. Carter (Lucic, Kopitar), 38. Lewis – 7. Pavelski (Burns, Couture), 27. Burns (Ward), 38. Hertl (Ward, Donskoi), 41. Pavelski (Braun). Brankári: Quick - Jones, strely na bránku: 24:23, 18.230 divákov

Zdroj videí: nhl.com