K Medzinárodnému dňu tanca sa pripojí aj Slovensko

Ilustračné foto Foto: TASR - Miroslav Košírer

Paríž/Bratislava 27. apríla (TASR) - V kultúrnom parku La Villette v Paríži sa v piatok 29. apríla 2016 uskutočnia oslavy Medzinárodného dňa tanca. K podujatiam na oslavu tohto dňa, ktorý pripadá na 29. apríla, sa pripojí aj Slovensko. Podujatia k tomuto dňu pripravili v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave.

V roku 2016 oslavy Medzinárodného dňa tanca avizovali v Banskej Bystrici, ale aj tvorivé dielne a vystúpenia v jednom z nákupných centier pri Dunaji v Bratislave. Portál Košické kultúrne centrá K13 uvádza, že v dňoch 29. a 30. apríla čakajú v Kasárňach/Kulturpark záujemcov "dva dni plné tanca a zábavy s ponukou vyše 15 tanečných štýlov s desiatimi špičkovými tanečnými profesionálmi". Program je obohatený o tri výchovné koncerty pre študentov základných a stredných škôl, diskusie, tanečné hry a workshopy.

Posolstvo k tohtoročnému Medzinárodnému dňu tanca v Paríži prednesie choreograf Lemi Ponifasio z Nového Zélandu. Spolu so svojím umeleckým súborom MAU z Aucklandu predvedie umelecký program. Súbor MAU založil v roku 1995 a je jeho choreografom, scénografom, a umeleckým vedúcim. Súbor spolupracuje s umelcami a súbormi na celom svete. V rámci osláv Medzinárodného dňa tanca sa v meste na Seine predstaví aj čínsky umelecký súbor Shanghai Theatre Academy, ako aj indická tanečníčka Šantala Šivalingappová.

Ľudia tancujú pri rôznych výročiach a na rôznych miestach, na oslavách narodenín, na svadbách, na ulici, v sálach, na scéne i v zákulisí, aby vyjadrili radosť, ale aj smútok. Tanec sa považuje za univerzálny jazyk, možno ho pokladať za svojského vyslanca mieru, rovnosti a tolerancie vo svete.

O pripomínanie Medzinárodného dňa tanca sa v roku 1982 svojou iniciatívou zaslúžil Medzinárodný výbor tanca, ktorý je súčasťou Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI). Termín 29. apríla zakladatelia vybrali v spojitosti s dňom narodenia otca moderného baletu Jeana-Georgesa Noverra (29. apríla 1727 - 19. októbra 1810).

Francúzsky tanečník a zakladateľ moderného baletu Noverre sa vydal na svoju umeleckú tanečnú dráhu v roku 1742 vo Fontainebleau pred členmi dvora kráľa Ľudovíta XV. Po krátkom pobyte v Berlíne sa vrátil do Paríža, kde vstúpil do baletného súboru Komickej opery. Neskôr pôsobil v Štrasburgu a Lyone, kde tancoval až do roku 1752. Dva ďalšie roky strávil v Londýne. Vrátil sa do Komickej opery, kde pripravil svoj prvý balet Les Fetes chinoises (Čínske sviatky).

Cieľom Medzinárodného dňa tanca a posolstva je združiť všetkých, ktorí v danej oblasti pracujú, vzdať tancu poctu, osláviť jeho univerzálnosť a prekročením všetkých politických, kultúrnych a etnických bariér zjednotiť ľudstvo v priateľstve a mieri - okolo tanca.

Medzinárodný divadelný inštitút je mimovládna organizácia, ktorú v roku 1948 v Prahe založili UNESCO a členovia medzinárodnej divadelnej komunity. Cieľom ITI je podporovať medzinárodné výmeny v oblasti teoretického i praktického poznania divadelného, dramatického a lyrického umenia i tanca. Tým chce ITI prispieť k posilneniu mieru a priateľstva medzi národmi, k prehĺbeniu tvorivej spolupráce medzi všetkými, čo pôsobia v oblasti divadelného umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.